Zszargana opinia to przykra konsekwencja niedozwolonego prawem czynu jakim jest przestępstwo zniesławienia.
Co robić gdy ktoś psuje komuś opinię
Pod względem prawnym opinia o osobie to bardzo ciekawe dla mnie zagadnienie, które często poruszam tutaj na blogu. Opinia o człowieku jest częścią czegoś co nazywamy czcią człowieka a właściwie zewnętrznym aspektem godności i czci człowieka.
My jako społeczeństwo przyjęliśmy zasadę, że każdy człowiek ma przyrodzoną i niezbywalną godność dzięki której nawet najgroźniejszych przestępców nie można poddawać np. okrutności tortur i każdego z nas chronią bardzo podstawowe tzw. prawa człowieka.
Gdy ktoś psuje komuś opinię opowiadając o osobie niestworzone historie tak naprawdę naraża się na możliwość popełnia przestępstwa zniesławienia lub zniewagi. A także naraża się na konsekwencje pieniężne ze względu na bezprawne naruszenie cudzego dobra osobistego w postaci ataku na godność i dobre imię.
Przestępstwo zniesławienia
Z moich obserwacji i historii moich czytelników wynika, że najczęściej dochodzi do popełnia przestępstwa zniesławienia czyli świadomego i publicznego mówienia o kimś nieprawdy. Więcej o zniesławieniu przeczytasz w innym moim artykule: Co grozi za oczernianie innej osoby – link
Art. 212. § 1 Zniesławienie
Kto pomawia inną osobę (…) o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
kodeks karny
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Jak ukrócić pomawianie i psucie opinii
Pomawianie i naruszenie cudzej dobrej opinii niesie za sobą długotrwałe, przykre konsekwencje dlatego trzeba takie zachowania ukrócić jak najszybciej. Pierwszym krokiem który należy uczynić to poszukać pomocy prawnej u profesjonalisty – radcy prawnego lub adwokata. Ale można też na własną rękę przygotować pismo przedsądowe, czyli: Wezwanie do natychmiastowego zaprzestania naruszeń.
Napisz w komentarzu pod tym artykułem hasło: WZÓR jeśli chcesz abym przygotowała takie pismo do pobrania.
Jakie konsekwencje może ponieść osoba która publicznie wyzywa i szarga cudzą opinią
Należy rozróżnić trzy kategorie konsekwencji za łamanie tego prawa: Konsekwencje karne czyli możliwość uzyskania kary: grzywny, ograniczenia wolności a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienia wolności i umieszczenia w zakładzie karnym.
Drugą grupą konsekwencji są te finansowe. Czyli np. konieczność wypłaty poszkodowanym sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Na końcu jest kategoria konsekwencji mająca za cel odwrócenie skutków pomawiania czyli np. konieczność publicznych przeprosin i naprawienia opinii osoby poszkodowanej.
Podsumowanie
Atak na cudzą opinię (poprzez wyzywanie, opowiadanie nieprawdy) może być zachowaniem które spełnia znamiona przestępstwa zniesławienia oraz bezprawnego naruszenia dóbr osobistych osoby poszkodowanej. Konsekwencjami na które naraża się sprawcą są te natury karnej jak i pieniężnej. Często należy też publicznie przeprosić i przywrócić dobrą opinię osoby bezprawnie zniesławianej. Aby uruchomić całą procedurę należy wystosować pismo zwane: Wezwaniem do natychmiastowego zaprzestania naruszeń dóbr osobistych oraz zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnia przestępstwa.
Przeczytaj także: Co grozi za pomówienie – link
Wzór
Wzór
Wzór