Proces o zniesławienie kiedy nie warto

Proces o zniesławienie kiedy nie warto

Każdy kto stał przed dylematem czy wszcząć proces sądowy o zniesławienie, zastanawia się czy to już czas. Czy granica została przekroczona nieodwracalnie.

Dziś zachęcę Cię do spojrzenia na sytuację od innej strony. Są bowiem takie przypadki, kiedy sprawca naruszeń, oczerniania i pomawiania jest Ci znany, masz ku temu solidne dowody a jednak do sądu iść nie warto.

Proces o zniesławienie czy warto

Moim zdaniem proces o zniesławienie tylko wtedy ma sens, gdy jesteś zdeterminowany przejść go do samego końca a nie jest nim bynajmniej sprzyjający wyrok sądowy. No właśnie, ale czy aby na pewno wiesz na czym tak naprawdę Ci zależy? Co chcesz tym wyrokiem osiągnąć? Odpowiedź na te pytanie, pozwoli Ci wiele zaoszczędzić. Zacznijmy od początku.

1. Pomyśl o kosztach

Ukaranie sprawcy jest ważne. Domaganie się sprawiedliwości jest ważne. Nie wiem tylko czy wiesz, że pozew o zniesławienie nie ma na celu ukaranie sprawcy a raczej jego powstrzymanie, usunięcie skutków i uzyskanie przeprosin. Aby tego dokonać musisz pozwać sprawcę do sądu cywilnego. Każde pismo wnoszone do sądu podlega opłacie sądowej. Opłata sądowa od pozwu o zniesławienie to 600 zł a kiedy domagasz się pieniężnej rekompensaty to 5 % od wskazanej przez Ciebie kwoty zadośćuczynienia lub odszkodowania, minimum 30 zł maximum 100 000 zł.

Dowiedz się czym się różni odszkodowanie od zadośćuczynienia – LINK

Wierz mi, nie chciałbyś ponosić tak dużej opłaty, kiedy postępowanie w sądzie karnym jest za darmo. Dobrze więc się zastanów, czy twoim celem jest A. ukaranie sprawcy czy raczej B. uzyskanie przeprosin i odszkodowania. Każde z tych rozstrzygnięć rozpatrywane jest przez inny sąd i wymaga całkiem innego postępowania.

2. Cel ukaranie sprawcy

Jeśli poczułeś się publicznie znieważony, to możliwe, że doszło do przestępstwa z art. 216  kodeksu karnego. Za przestępstwa tego typu ściga prokurator lub Policja. Organy publiczne uprawnione są do prowadzenia postępowania przygotowawczego, mającego na celu skonstruowanie aktu oskarżenia dla sądu karnego. W takiej sytuacji, gdy twoim celem jest ukaranie sprawcy z paragrafu kodeksu karnego, na pytanie czy warto rozpocząć proces o zniesławienie, odpowiedź musi być negatywna. To zupełnie dwa różne postępowania.

Dowiedz się co grozi za oczernianie innej osoby – LINK

Przejdźmy do ostatniego przypadku.

3. Brak gotowości do wyegzekwowania realizacji wyroku przez sprawcę

Wyobraź sobie, że wygrałeś w sądzie proces o zniesławienie i okazało się, że było warto, bo sędzia zasądził na Twoją rzecz duże odszkodowanie i zwrot kosztów procesowych od sprawcy. Hurra. Tylko, że teraz zaczynają się kolejne schody – egzekucja należności lub przymuszenia do złożenia publicznych przeprosin.

To nie taki błahy problem. Na Instagramie OBSERWUJ @natalia.nuutinen – LINK mówiłam o niedawnej sytuacji gdy gazety donosiły, że były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mimo wygranego procesu o zniesławienie nie jest w stanie skutecznie wyegzekwować od Jarosława Kaczyńskiego przeprosin w prasie. I to wcale nie taki pojedynczy przypadek.

Ja jako prawnik oczywiście, znam na to sposoby, ale ty już dziś musisz wiedzieć, że po wyroku sądowym sprawca albo go wykona, albo będzie się wypierał. W tej drugiej sytuacji będziesz zmuszony do poszukiwania majątku sprawcy, założenia nowej sprawy w sądzie o zapłatę, opublikowanie przeprosin samodzielnie na koszt sprawcy, doliczanie kosztów egzekucyjnych i odsetek do długu.

Droga sądowa jest więc całkiem prosta ale tylko dla zdeterminowanych.

Wzór pozwu o zniesławienie

Jeśli chcesz podejrzeć jak wygląda taki wzór pozwu o zniesławienie to możesz go wraz z omówieniem i wyciągiem z przepisów prawnych pobrać w formularzu zamieszczonym poniżej.

Napisałam go z myślą o osobach, które zamierzają samodzielnie bronić się w sądzie. Jest więc łatwy do wypełnienia a przy tym całkowicie pełnoprawny i bezpłatny.

Aby go pobrać wpisz swój adres e-mail poniżej a otworzy się nowe okno z plikiem PDF.

Z przepisów prawnych

Art.  24. 

§  1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§  2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Kodeks cywilny

48 myśli o “Proces o zniesławienie kiedy nie warto”

 1. Dzień dobry,
  Brat mojego męża w raz z teściem posadzili pomówili mnie o kradzież pieniędzy. Nie wzięłam żądnych pieniędzy proszę co mam robić jak mam się bronić wyprowadziłam się do mamy a brat męża złożył zawiadomienie na policję i policja przyjechała do mamy jak mam napisać wniosek do sądu

 2. Co jeżeli ksiądz przekazywał potajemnie współmałżonce informacje uzyskane ode mnie poufnie i wykorzystywał je do siania podejrzliwości namawiał do rozwodu i insynuować chorobę psychiczną bez żadnych podstaw.
  Doprowadził do rozpadu małżeństwa i tragedii dziecka oraz dziesięciolecia spraw sądowych utraty znacznych zasobów finansowych zdrowia co doprowadziło w efekcie do silnej traumy i uszczerbku na zdrowiu tak że cierpię na trwała bezsenność i silne nerwobóle.
  Wpływa to na całokształt mojego życia które legło w gruzach.
  Nadmiernie iż był to ksiądz który namawiał a wręcz moralnie przymuszał mnie do małżeństwa z racji poczęcia dziecka .
  Bardzo proszę o sugestie.
  Ksiądz jest zakonnikiem i przebywa obecnie na delegacji w Niemczech

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top