Pomówienie a zniesławienie

Pomówienie a zniesławienie

Czym różni się pomówienie od zniesławienia? A co gdyby dołożyć do tego zniewagę, oczernianie i oszczerstwa? Dziś dowiesz się jak z prawniczego punktu rozumieć pomówienie innej osoby.

Definicja pomówienia

Jak wielu prawników na początku swojej drogi rozumowania prawniczego zajrzymy do słownika PWN. Prawo przewiduje 4 sposoby wykładni prawa a więc nurtów interptetacyjnych, gdy norma przepisu prawa nie jest zrozumiała wprost. Najważniejszą z nich jest wykładnia językowa od której zaczniemy.

Według słownika języka polskiego PWN

Pomówienie to bezpodstawnie zarzucić coś komuś, oskarżyć kogoś o coś. Zniesławianie to natomiast pozbawienie kogoś dobrej opinii.

Jak widzisz już na pierwszy rzut oka widać, że to nie to samo albowiem zarzucenie czegoś komuś i pozbawienie kogoś czegoś to zupełnie różne pojęcia. A jak to przekłada się na prawo?

Pomówienie a zniesławienie

Prawnie zniesławienie \”karalne\” jest na dwa sposoby. Albo w postępowaniu cywilnym za naruszenie dóbr osobistych albo w postępowaniu karnym za przestępstwo zniewagi art. 216 kodeksu karnego (dalej: kk) lub zniesławienia art. 212 kk.

Co grozi za oczernianie innej osoby – LINK

W polskim prawie nie wyróżnia się przestępstwa pomówienia. Co nie znaczy, że nie jest ono karalne.

Czy pomówienie jest karalne

Pomówienie innej osoby, szczególnie w sposób publiczny lub w Internecie może być karalne, drogą trochę na około. Jako, że sama definicja językowa wskazuje na bezpodstawność zarzutów wobec drugiej osoby nie może to przejść bez echa w prawie. Bezpodstawność to podstawa art. 23 kodeksu cywilnego (dalej: kc) którego celem jest ochrona dóbr osobistych w postaci prawa do dobrego imienia, dobrej sławy, wizerunku, czci i godności. Każde z wymienionych tutaj słów choć mogą wydawać się podobne, za przedmiot ochrony mają co innego, ale to szczegół dla dociekliwych.

Dodatkowo gdy wgłębimy się w lekturę przepisów kodeksu karnego

Art. 212 kk Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć (…)

Art. 216 kk Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła (…)

Łatwo można dojść do konkluzji, że pomówienie będzie karalne jak zniesławienie gdy ma na celu poniżenie innej osoby a z paragrafu za znieważenie gdy ma na celu ubliżyć komuś.

Co grozi za pomówienie

Za pomówienie ścigane jak przestępstwo grozi kara: grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Za pomówienie, które naruszyło czyjeś dobro osobiste np. w postaci prawa do dobrego imienia, godności grozi pozew cywilny wraz z zadośćuczynieniem w granicach 1.000-20.000 zł. Czytaj dalej ▼ https://natalianuutinen.eu/co-grozi-za-oczernianie

Kiedy pomówienie staje się publiczne

Pomówienie jako czynność staje się publiczne wtedy, gdy dotrze do wiadomości innych osób. Może się to stać poprzez publikację artykułu na blogu, wpisu na facebooku, zabranie głosu podczas zgromadzenia czy nawet przez fragment tekstu z książki.

Napisz w komentarzu pod tekstem swój przykład a ja podpowiem czy te zdarzenie kwalifikuje się jako publiczne czy nie.

Pomówienie w Internecie

Pomówienie w Internecie jest tak samo karalne jak pomówienie w realu a co więcej może być surowiej karane. Paragraf 2 art. 212 kodeksu karnego przewiduje surowszą karę za zniesławienie z użyciem środków masowego przekazu za które należy uznać facebook, e-mail, czat, komunikatory itd.

Należy mieć jednak na względzie to, że przestępstwo te jest ścigane jest oskarżenia prywatnego a więc niezbędne jest złożenie do sądu pisma pod tytułem prywatny akt oskarżenia.

To samo dotyczy odszkodowania z pozwu o zniesławienie, do którego dostęp masz po wpisaniu adresu e-mail w formularzu poniżej. Odszkodowanie za zniesławienie/pomówienie tylko wtedy jest możliwe gdy poszkodowany złoży w sądzie dobrze opłacony i skonstruowany pozew. Opłata sądowa od pozwu nie jest niska i może być czynnikiem powstrzymującym wszczęcie postępowania wobec sprawcy.

O kosztach sądowych dowiesz się z tego filmiku – LINK

Co dalej

Chcesz wiedzieć jak uzyskać odszkodowanie za zniesławienie? SPRAWDŹ TUTAJ

Zajrzyj też do darmowego wzoru pozwu o zniesławienie aby dowiedzieć się co Cię czeka. Wypełnij formularz poniżej. 4 stronicowy dokument PDF będzie dostępny do pobrania od razu po wypełnieniu formularza poniżej

p.s. wciśnij ikonkę zielonego dzwoneczka po lewej stronie na dole a twoja przeglądarka internetowa wyświetli Ci krótki komunikat zawsze gdy na blogu pojawi się nowy artykuł do przeczytania

14 myśli o “Pomówienie a zniesławienie”

  1. Znajoma mnie oskarża ,że miałam wyjąć z torebki jej portfel , kartę do bankomatu i wydruk,ale nie chcę pójść na policję aby zdjęli moje odciski palców.Dalam sprawę do sądu .Jest to pomówienie czy zniewazenie

    1. Ja bym powiedziała, że raczej pomówienie. Ja to odbieram tak, że celem tej znajomej jest raczej pomówienie o zachowania niezgodne z prawem, oczywiście gdy nie ma ku temu podstaw. O zniewadze byśmy mówili, gdyby też był atak na godność ale raczej w formie wulgaryzmów czy gróźb karalnych.

      Fajnie, że postanowiłaś zawalczyć o swoje prawa. Pamiętaj tylko, że ten artykuł mówi jedynie o konsekwencjach karnych wobec sprawcy. Osobną ścieżką jest możliwość złożenia pozwu o zniesławienie i domaganie się publicznych przeprosin lub zadośćuczynienia pieniężnego. Jest o tym na blogu artykuł i to z gotowym wzorem pisma sądowego. Zajrzyj tam. Pozdrawiam i życzę powodzenia w sprawie

  2. Były facet mojej siostry podczas sprawy rozwodowej rozesłał do rodziny i przyjaciół siostry SMSy o treści, że moja siostra zarobiła na mieszkanie nierządem. Pod jaki paragraf to podchodzi?

    1. Jeśli zastanawiasz się pomiędzy zniesławieniem a zniewagą to powiedziałabym, że raczej to pierwsze, czyli art. 212 kodeksu karnego. Dodatkowo, gdyby ktoś pisałby takie rzeczy w Internecie to groziłaby za to wyższa kara niż normalnie, bo zniesławienie za pomocą środków masowego przekazu to okoliczność zaostrzającą karę. Te przestępstwo jest ścigane jedynie z oskarżenia prywatnego dlatego musi zostać złożony w sądzie prywatny akr oskarżenia aby ukarać sprawcę naruszeń.

      Pamiętaj, że w tym artykule była mowa jedynie o karnej drodze dochodzenia sprawiedliwości. Jest jeszcze całkiem osobna ścieżka postępowania cywilnego czyli złożenia pozwu o naruszenie dóbr osobistych (pospolicie: o zniesławienie) gdzie każda poszkodowana osoba może domagać się przeprosin, naprawienia skutków bezprawnego naruszenia wizerunku i godności oraz pieniężnego zadośćuczynienia. Jeśli chcesz to daj znać, to sprawdzę w orzecznictwie jakie kwoty sąd zasądzał w przeszłości w podobnych sprawach.

      A tak tylko dla rekordu. To choć piszę bloga jako prawnik to moje artykuły i odpowiedzi na pytania nie stanowią indywidualnej porady prawnej, także warto zawsze poradzić się własnego prawnika i przedstawić mu/jej komplet dokumentacji. Ja mogę jedynie podpowiedzieć jak postawić pierwszy krok na co warto zwrócić uwagę, bo bez wglądu w całość sytuacji, ciężko jest osądzić czy przestępstwo zostało popełnione czy nie.

      Pozdrawiam, cześć.

  3. Dobry wieczór. sasiadka napisała mi sms że ja mam pracę (chyba jako nierzadna )i że piłam alkohol ..Napisała tak do mnie gdyz od czerwcu br.Mieszka podemna i sprowadza towarzystwo zakłóca ciszę nocna ma ona dziecko 2i pół latka .I nie pomagały prośby o zaprzestanie do 3 rano chalasow więc dzwoniłam na policję. Niestety policja mało skuteczna chciala bym wystąpiła jako świadek ja od 11 lat mieszkam sama z synkiem 1 0 lat autystykiem .I z względu na obawy przed jej towarzystwem o które podejrzewam urzywki .nie zgodzilam się na swiafka ani inna sasiadka .jednakże ona się zorientowała że ja musialam wzywać i tak mi naublizala oszczerstwa. boli mnie to bo jestem i bylam zawsze porządna matka kobieta .Mam 49 lat i choruje na serce .Bardzo te pomowienia mnie bolą napisała jej by przeprosiła gdyz nie pozwolę swojej godności szargac i żeby szanowała siebie jak ja szanuje siebie i dziecko . Czy mogę za takiego sms jako dowód coś z tym zrobić.

    1. Tak sms może stanowić dowód a naubliżanie oszczerstwami może stanowić przestępstwo zniewagi z art. 216 kodeksu karnego. Ten typ przestępstwa jest ścigany jedynie z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że trzeba złożyć prywatny akt oskarżenia aby zainicjować sprawę.

      Gdyby jednak chciałoby się uzyskać zadośćuczynienie lub przeprosiny za naruszenie godności to trzeba rozważyć czy nie byłoby warto złożyć pozwu o naruszenie dóbr osobistych. Jest na blogu o tym fajny artykuł jak to zrobić krok po kroku i jakich błędów unikać. Polecam przeczytać

  4. Witam. Zarządca Kamienicy wywiesił na moich drzwiach kartkę z napisem windykacja, podał mój adres i kwotę zadłużenia. Zarządca się pomylił bo nie mam długu. Czy to podchodzi pod zniesławienie ?

  5. Ludzie gadają że u mnie są częste imprezy co nie jest prawdą bo nie pijam alkoholu czy to jest pomówienie czy zniesławienie?

  6. Dobry wieczór, podczas rozprawy sądowej o wykroczenie przeciwko sąsiadce, której pies budził mnie o 5 rano przez wiele miesięcy, ta oskarżyła mnie, że wszystko mi przeszkadza, że dzwonię i donoszę na wszystkich mieszkańców wsi w której mieszkam, oraz zarzuciła szereg różnych sytuacji, które nigdy nie miały miejsca, a które zostały zmyślone, by przedstawić mnie w sądzie jako osobę z piekła rodem, a następnie wszystkie te absurdalne klamstwa rozpowszechniła wśród sąsiadów, którzy patrzą i traktują mnie jak na wyrzutka, słowem zniszczyła mi opinię w miejscu, w którym mieszkam od niedawna w odwecie na zgłoszenie sprawy na policję. Jak się bronić?

  7. Córka (8 lat) mi opowiedziała, że po jej powrocie z toalety nauczycielka doskoczyła do niej i obmacała jej kieszeń na pupie z jednocześnie wykrzykniętym pytaniem po co jej telefon, córka mówi, że ma tylko portfel, wtedy nauczycielka, po własnoręcznym upewnieniu się, że odznaczająca się przez bluzę kieszeń jest jednak pusta kazała jej wyciągnąć ten portfel. Portfel był, w innej kieszeni. Według córki wszystko się działo bardzo szybko, niemal równocześnie. Napisałam do tej nauczycielki wiadomość, pytając jaki był powód przeszukania córki, nie opisując jednak dokładnie okoliczności. Odpisała mi, że nic takiego absolutnie nie miało miejsca, że w ogóle nie dotknęła mojej córki, że ją tylko zwyczajnie poprosiła o pokazanie zawartości kieszeni i że mam „zaprzestać pomawiania jej osoby”. Czy to rzeczywiście było pomówienie?

  8. Witam!
    Na grupie fb mieszkalej zostałam „uproszona” (właściwie to był żal post, bez prośby) o usunięcie wózka z przejścia w korytarzu. Oczywiście, to samo w sobie nie stanowiło problemu i usunęłam go natychmiast. Natomiast, w tym samym poście zasugerowano, że to on jest przyczyną licznych uszkodzeń ściany i zapytano, kto pokryje koszty jej naprawy. Mimo wyjaśnień i „dowodów” na niesłuszność tego stwierdzenia autor nie poczuwa się do sprostowania postu. Kto chciał, już wysunął wnioski. Dodatkowo, w komentarzach wywiązała się dyskusja na temat stawania wózków, p.poz i utrudnienia życia mieszkańców. Dyskusja była zbędna bo przecież nie oponowałam aby ten wózek zabrać. W komentarzach autor pisze m.in. że są „ludzie i parapety ” i że to nie on zrobił z siebie „debila”. Nigdzie nie wskazuje mnie z imienia i nazwiska, natomiast dołączył zdjęcie z moim numerem mieszkania i wózkiem. Czuję się zażenowana i pokrzywdzona bowiem na nowym osiedlu ktoś niesłusznie przypina mi łatkę problematycznego sąsiada i publicznie oskarża o uszkodzenia.
    Czy powyższe jest pomówieniem?

  9. Witam,
    były mąż publikuje w internecie treści obraźliwe w stosunku do mnie, co prawda nie podając bezpośrednio, że o mnie chodzi, ale sugerując, że adresatem tychże jestem ja (np. Wstawia artykuł o matce borderline sugerując, że robi to na podstawie rozmowy z synem o wycieczkach, którą syn przeprowadził na komunikatorze ze mną). Czy podbiega to pod któryś ze wspomnianych artykułów?

  10. Dzień dobry. Czy wystawienie w internecie opinii na temat osoby startującej na burmistrza typu że kandydat składa obietnice nie realne dla danej gminy i w przypadku wygranej nic się nie zmieni. Podlegają karze? W komentarzach nie dochodzi do ubliżania, wyzwisk czy oskarżeń. Bardzo proszę o poradę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top