Wzór pozwu o zniesławienie

Pozew o zniesławienie [WZÓR do pobrania]

Jest jasny, słoneczny dzień i podjąłeś/-aś decyzję, że idziesz do sądu. Dość już masz obelg, krzywych zagrywek i nieuczciwego traktowania. Aby zadbać o swoją reputację i zatrzymać szerzenie nieprawdziwych informacji na swój temat musisz złożyć do sądu pozew o zniesławienie. Czy możesz napisać go sama?

Tak. Sprawa o naruszenie dóbr osobistych nie jest objęta obowiązkiem radcowsko-adwokackim.

Jak napisać pozew o zniesławienie

Jak napisać pozew o zniesławienie? Wymogi formalne pisma wszczynającego postępowanie sądowe reguluje art. 126 kodeksu cywilnego. Pamiętaj o:

 • Wskaż datę sporządzenia pisma,
 • Zaadresuj pismo do Sądu Okręgowego,
 • Wskaż siebie jako powoda,
 • Wskaż pozwanego,
 • Zatytułuj pismo: Pozew o ochronę dóbr osobistych,
 • Wskaż czego się domagasz od sądu i pozwanego,
 • Uzasadnij przytaczając dowody na potwierdzenie swoich twierdzeń,
 • Koniecznie podpisz własnoręcznie,
 • Załącz poświadczone kserokopie dowodów, odpis dla pozwanego i dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Pułapki prawne przy pisaniu pozwu o zniesławienie

Najpoważniejsze błędy, których musisz uniknąć to:

 • brak opłaty sądowej od pisma,
 • brak adresu pozwanego lub błędny adres,
 • brak podpisu pod pismem,
 • brak odpisu dla strony przeciwnej,
 • brak poświadczonych kserokopii załączników,
 • brak wskazania czego się domagasz.

Jako bonus dorzucę to, że klienci czasami mają problem z określeniem czego się domagają a tym samym błędnie wybierają postępowanie cywilne zamiast karnego. Co mnie wcale nie dziwi, bo prawo nie jest intuicyjne i trzeba wiele lat studiów aby zrozumieć jak to działa.

W skrócie pozew o zniesławienie składasz do sądu jeśli domagasz się przeprosin, zaniechania pewnych działań, zadośćuczynienia za krzywdę lub odszkodowania. Natomiast akt oskarżenia do sądu karnego gdy domagasz się ukarania sprawcy za przestępstwo np. publicznej zniewagi.

Opłata za pozew o zniesławienie

Jeśli domagasz się pieniężnej rekompensaty od sprawcy naruszeń to dodatkowo w pozwie musisz określić tzw. WPS czyli Wartość Przedmiotu Sporu, który zazwyczaj odpowiada kwocie jakiej się od niego domagasz. Opłata sądowa wynosi wtedy 5% WPS.

Pobierz przykładowy wzór pozwu o zniesławienie

Pobierz pełnowartościowy wzór pozwu o zniesławienie, który udostępniam moim czytelnikom za darmo. Do wzoru dołączony jest komentarz i wyciąg z przepisów prawnych.

Wpisz adres e-mail poniżej a w nowym okienku pojawi się PDF do pobrania

16 myśli o “Pozew o zniesławienie [WZÓR do pobrania]”

  1. Jestem oczerniana do instutucji przez bylego meza typu do mopsu i na komende gdzie wypisuje wnioski z noe stej ziemi

 1. Sprawa dotyczy mojego sąsiada,mieszkający pode mną (1 pietro).Czlowiek od lat ciągle szukał i szuka problemów ,jeśli chodzi o moją rodzinę.Obecnie posunął się za daleko.Odwiedza Urząd lokalowy,spółkę mieszkaniową napuszczajac urzędników,policję i dąży do eksmisji nas z mieszkania.Nadmienie ,obecnie przebywam za granicą a w mieszkaniu zamieszkuje mój syn Damian.Sam sąsiad wyrządza wiele szkód w budynku mieszkalnym ale o wszystko obwinia syna i donosi nieprawdę do władz urzędowych.Sytuacja stała się nie do zniesienia bowiem zastraszyl sąsiadow, boją się mówić i jak to sąsiadka stwierdziła „nie mogę mowic” .Sąsiad wykorzystuje znajomości poprzez syna,były radny i na głowie staje dążąc do eksmisji syna z mieszkania.Sprawa stanęła na ostrzu noża. Mimo ,że moj syn Damian pracuje i nie ma co w domu,ciągle jest mu coś przypisane.Stalo się to zbyt uciążliwe i brak sił do człowieka. W sytuacji gdzie ja nie posiadam żadnej korespondencji urzędowej,to pisma trafiają do podpisu i są przez nią podpisywane ,mimo że nawet nie czyta co podpisuje.Dopiero później powiadomiles mojego syna ,że sprawa eksmisji Damiana jest już zasądzona.Lecz nie chce mówić o co chodzi.Boja się wszyscy tego sąsiada a ten robi co chce i zastraszą wszystkich na około.Jest nas w klatce tylko 4 rodziny .Co mam robić?

  1. Wiem co czujesz.moi sąsiedzi podczas grillowania krzyczeli pod moim adresem używając wulgaryzmów,które słyszało moje dziecko.Niewiem czy wnieść pozew,ponieważ zmowa sąsiedzka składa się z 4rodzin.Tak więc pozostaje mi raczej wyprowadzenie się z nowego domu.

 2. Od lat sąsiadka obraża mnie słowami i moja rodzinę wulgaryzmami i to sama prowokując. juz kilka razy wzywaliśmy policję o interwencję. Co mam robić?

 3. Zostałem pomówiony o zasmiecanie posesji oraz pokazywanie orazliwych gestów ,wyrok przed sądem karnym ,uniewinniony.

 4. Dzień dobry,
  Zostałem najpierw pomówiony o wstawienie zdjęć żony kolegi na FB, następnie mnie dzieci poszkodowanej żony mnie oskarżają że to moja sprawka , w konsekwencji moje dobre imię i nie skazana opinia i imię zostało zniesławione

  1. Zostałem zniesławiony przez mojej partnerki byłego partnera obecnej żony publicznie przed blokiem gdzie parę razy interweniowała policja zostałem pomówiony na fejsie przez byłego partnera mojej teraz żony toczy się sprawa w sądzie groźby karalne w Sądzie drugim karnym jak i zgłoś,one było na policji o uporczywe nekanie

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top