Co grozi za oczernianie drugiej osoby 2023

Co grozi za oczernianie drugiej osoby 2024

Co grozi za oczernianie drugiej osoby? Kiedy oczernianie staje się przestępstwem? Czy prokurator lub Policja podejmą czynności z własnej inicjatywy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wysoka kara grozi sprawcy i jak poszkodowany może uzyskać odszkodowanie.

Co grozi za oczernianie drugiej osoby?

Za oczernianie drugiej osoby można zostać skazanym na grzywnę, pozbawienie wolności do 1 roku, zapłatę na rzecz Czerwonego Krzyża lub zostać zobowiązanym do zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia drugiej osobie.

Wysokość kary zależy od tego, do którego paragrafu podciągnąć oczernianie i czy poszkodowany zdecyduje się wnieść pozew cywilny.

Oczernianie, zniesławienie czy zniewaga?

Na początek należy zastanowić się czy czynność oczerniania spełniała znamiona zniesławienia czy zniewagi. Występek zniesławienia jest karalny z art. 212 §1, 2 i 3 kodeksu karnego

art. 212 kk

Co grozi za oczernianie drugiej osoby?

Art. 212. § 1.

Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.


§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego

Kodeks karny

Za zniesławienie grozi kara:

 • grzywny,
 • ograniczenia wolności,
 • pozbawienia wolności do roku,
 • zapłaty sumy pieniężnej w postaci nawiązki.

art. 216 kk Zniewaga

Art. 216. § 1.

Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.


§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Kondeks karny

Zniewaga jest występkiem i grozi za nie kara:

 • grzywny,
 • ograniczenia wolności,
 • pozbawienia wolności,
 • pieniężnej nawiązki.

Jak widzisz paragraf trzeci daje sądowi możliwość odstąpienia od wymierzenia kary. Co to oznacza? Że dalej będziesz osobą skazaną ale nie zostanie Ci wymierzona kara.

Prawo do dobrego imienia

Powyższej wskazane konsekwencje oczerniania drugiej osoby są karane w sądzie karnym. Są to przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że sprawa w sądzie zostanie uruchomiona tylko wtedy gdy poszkodowany złoży w sądzie pismo pod tytułem: prywatny akt oskarżenia.

Niewielu jednak wie, że poszkodowany może dodatkowo złożyć pozew w sądzie cywilnym i domagać się odszkodowania, zadośćuczynienia lub publicznych przeprosin.

Odszkodowanie

Każdy z nas posiada kilka praw zwanych prawami osobistymi lub dobrami osobistymi. Co to są dobra osobiste przeczytasz tutaj – link. Jedynym z nich jest prawo do dobrego imienia. Jego celem jest ochrona godności i czci. Daje poszkodowanemu narzędzia do domagania się:

 • publicznych przeprosin o wybranej przez siebie treści,
 • zapłaty zadośćuczynienia,
 • zapłaty odszkodowania,
 • zaprzestania pewnych działań sprawcy,
 • usunięcia skutków oczerniania.

Jak wysokie może być odszkodowanie? Przeczytaj o tym w pierwszym artykule z serii : Jak uzyskać odszkodowanie za zniesławienietutaj link.

Co dalej?

Dodatkowo wciśnij zielony dzwoneczek na dole po lewej (widoczny na komputerach) a dodasz stronę do zapisanych w swojej przeglądarce.

A jakich błędów wystrzegać się przy samodzielnym pisaniu pozwu do sądu o zniesławienie dowiesz się z artykułu pod tym linkiem: https://natalianuutinen.eu/pozew-o-znieslawienie-wzor – LINK

Subskrybuj kanał na youtube

8 myśli o “Co grozi za oczernianie drugiej osoby 2024”

 1. Dobry wieczor.
  Sprawa moja jest interesująca, mianowicie. Pracujac w jednej z korporacyjnych spedycji w Warszawie trafiłem na nieuczciwego podwykonawcę który bez mojej zgody i wiedzy podzlecał transporty innym. Była sprawa, wszyscy poszli siedzieć, a ja dostałem zawiasy i kuratora.
  Zadnych zakazow wykonywania zawodow etc. Oraz naprawienie szkody dla wszystkich (to mam wstepnie ogarniete)
  I tu teraz do sedna…
  Po wyroku, zmieniłem pracę, ale poszkodowani w tych emocjach wynajęli detektywa który za mna chodził- to wiem i jest potwierdzone. Za każdym razem gdy przychodziło do przedłużenia umowy wzywany bylem do wyjaśnienia sprawy w pracy i nie przedłużali mi umowy argumentując, ze dzwonił ktoś w mojej sprawie i opisywał sytuację i kończyło się tym, ze nie przedłużali mi umowy. I tak bylo pare razy. Po rozmowie z kuratorem powiedziałem o tym fakcie i mówił, zebym założył sprawę o zniesławienie. I teraz pytanie, czy jestem w stanie to z nimi wygrać i co mogę ugrać, tym bardziej, ze po ostatniej rozmowie, szef mi wyraźnie powiedział, ze dzwonił detektyw i opowiedział o mnie.
  Nie mam zamiaru być zwierzyną w tej sprawie nie mając żadnych zakazów wykonywania zawodu.
  Z góry dziękuję za odpowiedz.
  Pozdrawiam, Mich

 2. Mam pewnie problem. W sierpniu zmarł mój tato. Tato chorował na nowotwór złośliwy płuc i jelita grubego. Przez rok opiekowałam się nim (wizyty lekarskie, szpital, hospicjum domowym). Na ostataniej dwa tygodnie tato trafił pod opiekę hospicjum stacjonarnego . Tato zostawił mi w spadku jeden obraz. Przez cały czas trwania choroby jego siostry odwiedziły go dwa razy. Raz u mnie w domu i drugi raz już w hospicjum. Nikt się nim nie interesował przez cały czas. Po śmierci taty, jego siostry wyzywają mnie, mówią że to ja zabiłam tatę, że zaglodzilam. Co nie jest prawdą bo tato miał przerzuty nowotworu i pod koniec choroby przestał jeść. Nawet w hospicjum stacjonarnym nie wyraził zgody na karmienie przez sondę. Tam też nic nie jadł. Jego siostry grożą mi że skrzywdzą mnie i moją rodzinę. Że mam zakaz zbliżania się do cmentarza i kościoła. Bo to ja zabiłam. Mało tego oskarżają mnie o kradzież pieniędzy, których nawet nie widziałam na oczy. Wyzywają mnie jakim prawem mogłam posprzątać grób rodziców bo nie minął jakiś odpowiedni czas taka samo jakim prawem posprzątałam rzeczy taty Oraz mam oddać obraz bo to jest ich własność ( już oddany) co mogę zrobić w takiej sytuacji?

  1. Hej Moniko, wyrazy współczucia z powodu śmierci taty. Pomyśl czy nie warto by było przedsądownie zawezwać siostry do natychmiastowego zaprzestania naruszania twoich dóbr osobistych w postaci prawa do dobrego imienia poprzez bezprawne pomawianie o kradzież i morderstwo. Napisz jeśli chciałabyś abym przygotowała wpis blogowy z poradnikiem o tym jak napisać takie pismo samodzielnie.

 3. Witam, mam taki problem że żona mojego znajomego nie daje mi żyć wyzywa do ludzi od kurw i twierdzi że spałam z jej mężem co nie jest prawdą wstydzę się wyjść do ludzi bo zszargała mi opinie czy mogę coś zrobić w tym przypadku bardzo proszę o poradę.

 4. Dzień dobry, od wielu klat sąsiadka oczernia mnie do osób trzecich o czym często dowiaduję się poprzez np. panów którzy wymieniali rury w kamiennicy, od księdza który chodzi z kolędą czy od sąsiadki która ostatnio zaczepiła mnie z pretensją, że niby wskazałam ją do policji jako osobę która chodzi z psem bez smyczy co było nieprawdą. Osoba ta sama nie liczy się z otoczeniem pali papierosy na klatce pomimo, że prosiłam by tego nie robiła, bo mam pełno dymu w mieszkaniu; podczas remontu wszystkie odpady, deski wyrzucała przez okno, latem pod oknami usuwanie korozji i lakierowanie auta… Co robić? Marta

 5. Dzień dobry, od wielu klat sąsiadka oczernia mnie do osób trzecich o czym często dowiaduję się poprzez np. panów którzy wymieniali rury w kamiennicy, od księdza który chodzi z kolędą czy od sąsiadki która ostatnio zaczepiła mnie z pretensją, że niby wskazałam ją do policji jako osobę która chodzi z psem bez smyczy co było nieprawdą. Osoba ta sama nie liczy się z otoczeniem pali papierosy na klatce pomimo, że prosiłam by tego nie robiła, bo mam pełno dymu w mieszkaniu; podczas remontu wszystkie odpady, deski wyrzucała przez okno, latem pod oknami usuwanie korozji i lakierowanie auta… Co robić? Marta

 6. Witam serdecznie. Mam pytanie czy adwokat moze oczerniac osobe ktora jest reprezentowana przez drugiego adwokata?Jestem w czasie ustalania zachowku po rodzicach I adwokat osoby ktora powinna mi zaplacic zachowek oczernia mie w bardzo podly sposob ,kazde jej odwolanie do naszych prosb jest wypisywaniem jak to moja adwokat stwierdzila ,,conajmiej niegodne,,

 7. Witam były mąż mojej obecnej narzeczonej rozpowiada wszystkim że jestem 60-tka a nigdy nie miałem styczności z prawem miałem już nie przyjemność na ulicy z innymi osobami którzy usłyszeli że jestem konfidentem . Jak radzicie samemu to wyjaśnić czy przez sąd

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top