Odmowa przymusowego leczenia alkoholowego w praktyce

Odmowa przymusowego leczenia alkoholowego w praktyce 2025

Czy odmowa przymusowego leczenia odwykowego jest w ogóle możliwa? Jak to zrobić? Na którym etapie będzie już za późno. Przeczytaj artykuł do końca i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Odmowa przymusowego leczenia odwykowego

Pojawiają się w sieci czasem doniesienia, że przymusowego leczenia już nie ma. Otóż jest i ma się dobrze. Na porządku dziennym sądy wysyłają na leczenie kolejnych uzależnionych zgłoszonych przez rodzinę do GKRPA. A jak to wygląda w praktyce? Kiedy jest za późno na odmowę leczenia alkoholowego.

Na jakim etapie można odmówić leczenia odwykowego

Najlepiej na wstępie przy przyjęciu do zakładu zamkniętego leczenia, choć to sprawy nie załatwi. A dlaczego?

  • niektóre zakłady leczenia odwykowego uznają, że skoro ktoś jest przymuszony do leczenia to nie ma wyboru i pozostaje w zamknięciu jak ubezwłasnowolniony a zakład leczenia czeka na jakaś formę zastępczego wyrażenia woli przez sąd,
  • odmowa leczenia nie oznacza koniec obowiązku leczenia,
  • sąd i tak zleci Policji poszukiwanie i doprowadzenie do zakładu leczenia po każdym nowym wyznaczonym terminie o ile się nie stawisz,
  • po co kombinować jak można postępować całkiem legalnie.

Pobierz plan działania PDF

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku uniknąć przymusowego leczenia odwykowego? Pobierz bezpłatny plan działania PDF

Wypełnij formularz poniżej

Jak legalnie odmówić przymusowego leczenia odwykowego

Jeżeli nie jesteś osobą ubezwłasnowolnioną to twoje zdanie się liczy, nawet gdy biegły orzekł, że jesteś uzależniony. Sprawa o przymusowe leczenie toczy się w sądzie cywilnym a nie karnym, nie jest więc żadną karą dla Ciebie.

Ośrodek medyczny nie posiada też uprawnień do siłowego przetrzymywania pacjentów. Co nie oznacza, że o każdej odmowie leczenia lub ucieczce nie będzie zawiadamiała sądu. Zrobi to i owszem. A niektóre rzeczywiście błędnie mogą takich pacjentów zatrzymywać na siłę.

Z prawnego punktu widzenia najlepiej jest załatwić sprawę legalnie. To jest postarać się aby sąd uchylił obowiązek leczenia.

Pisałam o tym tutaj link: https://natalianuutinen.eu/wniosek-o-uchylenie-obowiazku-leczenia/

Warto stawić się w terminie na leczenie lub dać się doprowadzić Policji i na miejscu w ośrodku złożyć oświadczenie o niepodjęciu się leczenia i żądaniu wypuszczenia z zakładu.

Podsumowanie

Odmowa przymusowego leczenia odwykowego nie zamyka sprawy, bo obowiązek leczenia nałożony przez sąd trwa nadal i sąd nadzoruje jego wykonywanie.

Kluczem do sukcesu jest postaranie się w sposób legalny o uchylenie obowiązku leczenia.

Ucieczka nie ma większego sensu ale nikt na siłę nie może przetrzymywać Cię w zakładzie zamkniętym o ile nie jesteś osobą ubezwłasnowolnioną.

Pamiętaj, mimo, że jesteś osobą uzależnioną, masz swoje prawa.

Co dalej

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania to napisz mi je w komentarzu pod spodem lub wciskając ikonkę koperty na dole po prawej stronie a ja pokieruję Cię dalej.

Zachęcam też do zapisania się na moją listę e-mail i pobrania DARMOWEGO PLANU DZIAŁANIA PDF w sprawach sądowych o przymusowe leczenie odwykowe

PARPA

Ze statystyk sądowych wynika, że prawie połowa osób przyjęta na leczenie, kończy je z sukcesem. Pomocy szukaj na stronie PARPA – link.

11 myśli o “Odmowa przymusowego leczenia alkoholowego w praktyce 2025”

  1. Czy po odmowie leczenia i żądaniu wypuszczenia z zakładu sąd dalej nakaże Policji na doprowadzenie do zakładu?

  2. Witam. Siostrzeniec złożył wniosek do GKRPA. GKRPA powołała biegłych. Biegli mimo to iż odpowiedziałem prawidłowo na wszystkie pytania w tym najważniejsze, że spożywam jedynie piwo w ilości od 1-3 sztuk raz, dwa razy w miesiącu tylko w weekendy towarzysko ze znajomymi uznał, że jestem uzależniony. Biegli nie uznali mimo przedstawionych przeze mnie dowodów na piśnie (obraźliwe wiadomości sms i e-mai pod moim adresem i mojego ojca), że chodziło o sprzeczki rodzinne w sprawie spadku, oparli się jedynie na zeznaniach siostrzeńca. Dodam, że mieszkamy osobno każdy w swoim mieszkaniu z odrębnym wejściem, ale w tym samym budynku. Teraz GKRPA dała mi wybór. Albo idę na odwyk dobrowolnie amabulatoryjnie albo składa wniosek do sądu. Co można zrobić aby uniknąć przyjęcia takiego rozwiązania ?

      1. Czy dobrze rozumiem pytanie: drugiego leczenia czyli gdy pierwsze zostało już prawomocnie zakończone, czy chodzi raczej o sytuację ponownego doprowadzenia na przymusowe leczenie alkoholowe?

      2. Dzień dobry chciałam zapytać jeśli biegli uznali leczenie odwykowej stacjonarne czy moge w sadzie odmówić takiego leczenia a podjąć terapie stacjonarnym. W grupie bardzo proszę o odpowiedz blagam

    1. Dzień dobry.10 lat temu odbyłem 7 tygodniowe leczenie typu stacionarnego.Za 3 tygodnie będe miał sprawę o ponowne leczenie stacionarne,po interwencji p.kurator do sądu.Czy mogę tego uniknąć.

  3. Jak bronić się przed leczeniem stacjonarnym? Jak udowodnić ze się zmieniło, że się nie pije od 6 miesięcy czyli od momentu gdy sprawa została zgłoszona przez rodzicow, a teraz rodzice gotowi są poświadczyć że dokonałem zmiany w swojej osobie

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top