Wniosek o uchylenie obowiązku przymusowego leczenia alkoholowego

Wniosek o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego

Na prośbę czytelników i po dużej popularności artykułu: Jak uniknąć przymusowego leczenia odwykowego – tutaj link, dzisiaj kontynuacja i wniosek o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego.

Wniosek o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego

Ze statystyk sądowych wynika, że sądy rodzinne w równym stopniu nakazują leczenie odwykowe w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zazwyczaj osoby, wobec których sąd orzekł nakaz leczenia, wolałyby uczestniczyć w spotkaniach z terapeutą lub obecnych w pandemii teleporad. Ale czy można coś zrobić już po tym gdy sąd orzeknie nakaz stawienia się w ośrodku?

Zanim zapadnie wyrok

Jak uniknąć stacjonarnego leczenia odwykowego

Na początek zalecam zorientować się na jakim etapie jest sprawa w sądzie. Jeżeli nie zapadł jeszcze wyrok to przeczytaj proszę ten szczegółowy artykuł i wybierz metody obrony dla siebie – link. Jeżeli jednak w sprawie zapadł już wyrok ( a dokładniej postanowienie) to są 3 możliwości. Albo sąd nie przychylił się do wniosku o zastosowanie przymusowego leczenia albo orzekł leczenie w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym.

Jeżeli wobec Ciebie został orzeczony obowiązek stawienia się w zakładzie zamkniętym w celu podjęcia leczenia odwykowego i się z tym wyrokiem nie zgadzasz to należy jak najszybciej złożyć od niego apelację.

Apelację składa się do sądu okręgowego w terminie 14 dni. Niestety wzrosła opłata od uzasadnienia wyroku (które najpierw należy uzyskać) i dziś wynosi 100 zł. Przejrzałam wiele wyroków różnych sądów okręgowych i istnieje realna szansa na zmianę wyroku wskutek apelacji. Także złóż apelację jak najprędzej i dobrze ją uzasadnij w oparciu o mój wcześniej wspomniany artykuł. A co jeśli termin na apelację już minął?

Uchylenie sądowego nakazu leczenia

Minął termin na złożenie apelacji

Jeżeli minął termin na złożenie apelacji to wyrok staje się prawomocny i podlega wykonaniu. Oznacza to, że możesz wkrótce otrzymać wezwanie na stawienie się do leczenia a gdy był ustanowiony kurator to rozpocznie on pracę raportowania do sądu o zastanej u Ciebie sytuacji.

Co tak naprawdę oznacza wyrok o leczeniu stacjonarnym

Wyrok sądowy w sprawie o przymusowe leczenie odwykowe oznacza, że został na Ciebie nałożony obowiązek leczenia odwykowego. Od tej pory sprawa w sądzie przechodzi z trybu rozpoznawczego na tryb wykonawczy. Oznacza to, że sąd będzie dociekał czy wykonujesz swój obowiązek. I tu jest klucz do zrozumienia co zrobić aby uniknąć leczenia w zakładzie. W jaki sposób sąd uzyskuje takie informacje? Poprzez raporty od kuratora, wysyłanie zapytań do ośrodka leczenia lub na podstawie zgłoszeń i skarg z samego ośrodka.

Zmiana leczenia z trybu niestacjonarnego na zakład zamknięty

Na tej podstawie już wiesz czego nie robić aby sąd Ci nie zamienił leczenia niestacjonarnego na stacjonarne. Należy uczestniczyć w spotkaniach z terapeutą, mieć pozytywną opinię w ośrodku i u kuratora. Musisz wiedzieć, że w prawie 20% spraw sądy zmieniały swoje postanowienie bo mogą to zrobić w każdej chwili. Zazwyczaj jednak polegało to na zamianie leczenia z niestacjonarnego na stacjonarne w skutek braku postępów i stawiania się na spotkania z terapeutą.

Tu daję Ci poniekąd iskierkę nadziei, bo w takim razie istnieje możliwość zamiany w drugą stronę! Z leczenia stacjonarnego na niestacjonarne. A jak to zrobić?

Wniosek o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego w trybie stacjonarnym 2020

Zmiana leczenia alkoholowego z trybu zamkniętego na spotkania z terapeutą

Nie ma jako takiego wzoru wniosku do sądu o uchylenie lub zmianę formy leczenia alkoholowego. Sąd może zmienić swoje postanowienie i czyni tak w prawie 20% spraw ale potrzebuje ku temu przesłanek. Tak więc jeśli masz już termin stawienia się na leczenie stacjonarne i chciałbyś tego uniknąć to możesz:

  • upewnić sąd, że nie potrzebujesz leczenia stacjonarnego, wystarczy te dobrowolne lub w trybie niestacjonarnym,
  • stawić się do zakładu i odmówić leczenia. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, zaraz to omówię, ale najpierw punkt 1.

Dobrowolne niestacjonarne leczenie alkoholowe

Aby nie musieć stawić się na wyznaczoną datę do zakładu zamkniętego przekonaj sąd, że nie jest wymagane wobec Ciebie leczenie w trybie stacjonarnym. Jak to zrobić?

  • zapisz się na dobrowolne leczenie odwykowe u terapeuty. Listę licencjonowanych terapeutów znajdziesz na stronie PARPA – link,
  • uczestnicz regularnie w spotkaniach lub teleporadach,
  • poproś terapeutę o wystawienie zaświadczenia z pozytywną opinią o przebiegu twojego leczenia,
  • jeśli masz ustawionego kuratora, nie daj mu powodów aby nieprzychylnie raportował na ciebie do sądu.

Teraz samodzielnie lub za pośrednictwem ośrodka leczenia lub kuratora sporządź do sądu wniosek o uchylenie obowiązku leczenia w trybie stacjonarnym, lub zamianę leczenia na tryb niestacjonarny. Za podstawę tego wniosku podaj art. 34 ust 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i dołącz zaświadczenie od terapeuty.

Art 34 ust. 2 .

W czasie trwania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu sąd może na
wniosek osoby, w stosunku do której został orzeczony prawomocnie obowiązek
poddania się leczeniu odwykowemu lub kuratora sądowego, po zasięgnięciu opinii
kierownika podmiotu leczniczego albo na jego wniosek, zmieniać postanowienia w
zakresie rodzaju zakładu leczenia odwykowego.

Z ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Napisz w komentarzu pod artykułem hasło WZÓR jeśli chcesz aby pojawił się na blogu wzór jak napisać wniosek o uchylenie leczenia alkoholowego.

O dobrowolnym leczeniu niestacjonarnym przeczytasz tutaj link – https://natalianuutinen.eu/dobrowolne-leczenie-odwykowe

Odmowa leczenia przymusowego

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy osoba, która ma poddać się leczeniu:

  • nie stawia się w ośrodku,
  • stawia się ośrodku ale odmawia leczenia,
  • jest dowieziona do zakładu przez Policję,
  • ucieka z zakładu,
  • w czasie leczenia odmawia dalszego leczenia.

Dlaczego te zachowania z punktu prawnego nie są najrozsądniejsze?

Po pierwsze nie stawienie się w ośrodku na czas może spowodować, że to Policji zostanie polecone poszukiwanie i doprowadzenie takiej osoby do zakładu. Drugie rozwiązanie pozornie wygląda na rozsądne ale miej na uwadze, że obowiązek leczenia odwykowego trwa nawet dwa lata. Oznacza to, że wielokrotnie będą Ci wyznaczane terminy do stawienia się w ośrodku lub wielokrotnie będziesz poszukiwany w tym czasie przez Policję. Ucieczka z zakładu w trakcie trwania tego obowiązku skończy się tym samym co wyżej.

O odmowie leczenia odwykowego przeczytasz więcej tutaj link –https://natalianuutinen.eu/odmowa-przymusowego-leczenia-odwykowego/

Czy można odmówić leczenia w zakładzie?

W teorii nie, ponieważ ustawa o wychowaniu w trzeźwości jest specjalną ustawą, która mocno ingeruje w wolności obywatelskie i dysponuje elementem przymusu w sytuacji gdy osoba nadużywająca alkoholu i w związku z nim m.in. demoralizuje małoletnich czy finansowo nie dokłada się do wspólnego gospodarstwa domowego. W praktyce jednak w ośrodkach leczenia alkoholowego pracują lekarze i terapeuci a nie ochroniarze czy strażnicy więzienni. Lekarze nie mają środków aby osobę na siłę zatrzymać w zakładzie. To co zrobią to zawiadomią sąd, a ten nakaże Policji ponowne poszukiwanie i doprowadzenie na leczenie w ośrodku. I tak może się dziać w kółko w trakcie 2 letniego obowiązku leczenia odwykowego, które co więcej może zostać przedłużone.

Co zrobić aby uniknąć leczenia w zakładzie? Moje zalecenia

Dlatego polecam pierwsze rozwiązanie czyli dobrowolne podjęcie leczenia w trybie niestacjonarnym i przekonanie sądu o zbędności leczenia w ośrodku zamkniętym.

Co dalej

Artykuł naprawdę wyczerpał temat i trudno szukać takich informacji gdzie indziej w Internecie o wniosku o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego. Dlatego przeczytaj ten artykuł kilka razy jeśli musisz. Zawsze możesz zostawić pod spodem swój komentarz, czytam wszystkie.

A teraz zapisz się na mój newsletter. Otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na blogu ale też w prezencie będzie do pobrania za darmo schemat prawidłowego postępowania – Jak uniknąć przymusowego leczenia alkoholowego. Podaj swój adres e-mail w formularzu poniżej.

Pobierz plan działania PDF

Chcesz wiedzieć co robić aby uniknąć przymusowego leczenia odwykowego? Pobierz bezpłatny plan działania PDF

80 myśli o “Wniosek o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego”

      1. Dzień dobry. Dzisiaj (16.04.24r) sąd wydał decyzję abym zaczęła leczenie niestacjonarne – wniosek był złożony przez komisję do spraw rozwiązania problemów alkoholowych. Od stycznia z racji innej sprawy, odrabiam pracę społeczne. Aby je móc wykonać (30h/m-ac), musiałam znaleźć pracę zmianową. Pracę mam na trzy zmiany a wiem że takie wizyty są minimum 2 razy w tygodniu, proszę mi pomóc jak napisać prawidłowo wniosek aby sąd uchylił mi obowiązek leczenia?
        Pozdrawiam.

  1. Witam
    Ja mam taki problem.
    Zostałem skierowany przez sąd do leczenia odwykowego i dziennego, które ukończyłem po dwóch miesiącach i dostałem wypis od terapełty. Wysłałem go do sądu.
    Niestety po pewnym czasie dostałem z sądu pismo dlaczego nie kontynuuje terapii.
    Jakie pismo muszę wystosować i ile zapłacić.
    Podjąłem rozszerzoną terapię na wszelki wypadek ale jak się uwolnić od przymusu.
    Proszę o pomoc.

  2. Dzień dobry, proszę o pomoc mąż został skierowany przez sąd na leczenie odwykowe w zakładzie na okres 8 tygodni, czy można napisać jakiś wniosek da sądu o zmniejszenie okresu na 4-5 tygodni, jeśli tak to mogę prosić o pomoc jak to napisać . My dwójkę dzieci, teraz okazało się że 3 jest w drodze, mąż jest jedynym żywicielem rodziny . Bardzo proszę o pomoc w napisaniu takiego wniosku . Dziękuję ❤️

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top