3 fakty o zakazie przemieszczania się w sylwestra

art 52 konstytucji

Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…)

art. 52. Konstytucji RP

Artykuł o zakazie przemieszczania się w sylwestra nie bez przyczyny rozpoczęłam przytoczeniem art. 52 Konstytucji. Krótki, jasny przepis a jakże bardzo dziś potrzebny. Poznaj 3 fakty, które czynią zakaz wychodzenia w sylwestra nielegalnym.

1. Nie można zakazać przemieszczania się w sylwestra

Zakaz przemieszczania się w sylwestra ogłoszony przez ministra zdrowia na niedawnej konferencji jest nielegalny. W Polsce nie ma przepisu prawnego, który zezwalałby komukolwiek z jakiegokolwiek powodu zabraniać przemieszczania się w sylwestra po Polsce. Chyba, że przestępcom i tym z dozorem elektronicznym.

2. Dozwolone jest jedynie ograniczenie przemieszczania się

art. 52 konstytucji zezwala jedynie na ograniczenie wolności przemieszczania się. To co innego niż całkowity zakaz. Nie zwalnia z obowiązku przestrzegania tego przepisu ustalenie, że zakaz obowiązuje jedynie w wybranych przez ministra godzinach.

3. Ograniczenie te można wprowadzić ustawą a nie rozporządzeniem

W Polsce wciąż nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego, który uzasadniał by poczynania rządu w kwestii koronawirusa. Tak dalece idące ograniczenia wolności nie wolno wprowadzać rozporządzeniami na konferencjach a jedynie ustawą i to ustawą wyjątkową wprowadzającą stan nadzwyczajny. Oznacza to, że z prawnego punktu widzenia wszystkie ograniczenia wolności ze względu na koronawirusa są po prostu nielegalne.

Policja wystawia mandaty na niewystarczającej hierarchicznie podstawie prawnej.

Natalia Nuutinen

Policja egzekwuje nielegalny zakaz

Co innego rzeczywistość. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że w Policji brakuje ekspertów od prawa, którzy powiedzieliby im, że nie mogą egzekwować wobec rodaków prawa które nie wiąże. Tak było na początku pandemii w marcu jak i będzie zapewnie w sylwestra 2020/2021 .

Mandat za zakaz wychodzenia i co dalej?

Tylko sąd może rozpatrzyć tę sprawę. Zbada podstawę prawną wystawienia mandatu i być może stwierdzi, że takowa nie istnieje. Aby dać sobie szansę należy odmówić przyjęcia mandatu. Ale z Policjantem na miejscu się nie kłócić, bo Ci posiadają możliwość stosowania przymusu bezpośredniego nawet gdy podstawa wystawienia mandatu jest oczywiście błędna.

Niedługo już święta, życzmy sobie więcej spokoju i dobrych decyzji. Pozdrawiam,

\"\"

Udostępnij artykuł

Przeczytaj także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top