Sąsiad bezpodstawnie wzywa Policję 3 metody obrony zgodnych z prawem

Art. 107. Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub
w inny sposób złośliwie niepokoi,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze
nagany.

Kodeks wykroczeń

Jak reagować gdy sąsiad bezpodstawnie wzywa Policję, uprzykrza życie i szkaluje dobre imię? Poznaj 3 metody obrony przed uporczywym sąsiadem i wybierz jedeną z nich jak najszybciej. Albo lepiej zastosuj wszystkie od razu i pozbądź się problemu zanim będzie za późno.

Sąsiad bezpodstawnie wzywa Policję

Aby zmotywować Cię do działania przedstawię Ci dzisiaj konsekwencje zwlekania i dlaczego lepiej jednak mieć dowody na uporczywość sąsiada. Ale zacznijmy od początku. Czym jest zakłócanie porządku i spokoju publicznego?

Kilka faktów o zakłócaniu porządku

  1. zakłócanie porządku to skrótowa nazwa wykroczenia z art. 51 kodeksu wykroczeń,
  2. kara za zakłócanie porządku to nie tylko mandat ale nawet kara aresztu do 30 dni,
  3. nie dotyczy tylko zakłócania ciszy nocnej,
  4. odnosi się do zmysłów człowieka a więc bada uciążliwości hałasu dla uszu innych osób, itp.

Uporczywy sąsiad 3 metody obrony

Obrona przed uciążliwym sąsiadem to nie sprawa na kiedyś tam ale kwestia do załatwienia od zaraz. Ograniczenie wolności które może być skutkiem, stwierdzenia, że jednak zakłócasz spokój publiczny rodzi poważne skutki dla Ciebie, twojej rodziny i opinii w miejscu pracy. Wybrałam 3 najlepsze metody obrony przez uporczywym sąsiadem i zalecam zastosować chociaż jedną z nich. Oto one:

  1. ochrona dóbr osobistych i zadośćuczynienie,
  2. mandat za bezpodstawne wzywanie Policji,
  3. pociągnięcie sąsiada do odpowiedzialności na podstawie regulaminu spółdzielni.

Wezwanie do zaprzestania naruszania dobrego imienia

Gdy sąsiad bezpodstawnie wzywa na Ciebie policję to szybko dowiedzą się o tym pozostali mieszkańcy osiedla. Mogą pojawić się plotki a życzliwi do tej pory znajomi nagle Ciebie unikają w obawie żebyś nie wplątał ich w zeznawanie w charakterze świadka w sądzie.

Nie wiem czy wiesz, ale można ścigać osoby które naruszają godność lub dobre imię krzywdzącym lub niesprawiedliwym zachowaniem które niekoniecznie musi być przestępstwem. Zachowanie sąsiada, który z jakiś wyimaginowanych powodów zaczyna szerzyć o tobie nieprawdziwe opinie na pewno się do takich zalicza. Wymaga natychmiastowej reakcji. Jak to zrobić?

Wezwij sąsiada na piśmie do natychmiastowego zaprzestania naruszania twojego dobrego imienia. Później możesz domagać się nawet pieniężnego zadośćuczynienia lub przeprosin w sądzie.

Dowiedz się więcej jak to zrobić z tego artykułu o dobrach osobistych – link.

Mandat z art. 107 kodeksu wykroczoczeń

Następnym razem gdy poczujesz, że sąsiad złośliwie Cię niepokoi np. poprzez stukanie w sufit lub kaloryfery to wezwij Policję jako pierwszy. Będziesz miał na papierze dowód, że zgłaszałeś odpowiednim służbom, że sąsiad bezpodstawnie wzywa na Ciebie Policję, zachowuje się w sposób uciążliwy i uprzykrza Ci bez powodu życie.

Istnieje możliwość, że po otrzymaniu mandatu sąsiad straci rezon i nie będzie już tak chętnie wzywał na ciebie Policji. Każde takie następne zgłoszenie może skończyć się sprawą w sądzie i karą nagany lub nawet ograniczenia wolności.

Dodatkowo w kodeksie wykroczeń jest art. 66, który bezpośrednio stanowi o karze za bezpodstawne wzywanie Policji. Jednak w tym wypadku Policja musi działać z urzędu a nie na twój wniosek. Nie ma więc prawnej możliwości abyś wezwał Policję aby wystawiła sąsiadowi mandat z tego tytułu. Muszą oni sami wewnętrznie dojść do takich wniosków.

Regulamin spółdzielni gdy sąsiad bezpodstawnie wzywa Policję

Na koniec zostawiłam regulamin spółdzielni. Spółdzielnia jako pewna instytucja zrzeszająca mieszkańców ma uprawnienia do uchwalania własnych regulaminów. Może on przyjąć nazwę regulaminu porządku domowego, lub regulaminu wewnętrznego. Spółdzielnia nie może działać jak Policja i interweniować u uporczywego sąsiada, ale może na podstawie regulaminu spółdzielni wyciągać konsekwencje z zakresu odpowiedzialności cywilnej. Regulamin spółdzielni obowiązuje wszystkich lokatorów. Często stanowi o zachowaniu czystości w częściach wspólnych oraz zasadach przeprowadzania remontów i modernizacji. Daje uprawnienia do:

  1. wystąpienia z wnioskiem do organów ścigania o ukaranie lokatora mandatem,
  2. wszczęcia postępowania karnego za szkody na majątku spółdzielni,
  3. dochodzenia odpowiedzialności cywilnej.

A co najważniejsze wskazuje że każdy lokator ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone innym mieszkańcom. Co to oznacza? Wyobraź sobie sytuację gdy sąsiad jest tak natarczywy, że odechciewa Ci się więcej mieszkać w takim miejscu. Postanawiasz sprzedać mieszkanie ale już rozeszła się opinia, żeby lepiej w tym miejscu nie mieszkać bo tam jest taki jeden ciężki sąsiad. Wartość twojego mieszkania spada na łeb na szyję. Czy w takiej sytuacji nie dochodziłbyś odszkodowania za utratę wartości lokalu? Ale zostawmy to na kolejny artykuł.

Co dalej?

Zapisz się na mój newsletter wypełniając formularz poniżej aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu lub polub mój fanpage www.facebook.com/natalianuutinen.fanpage, i tam śledź na bieżąco co się tutaj dzieje.

The form you have selected does not exist.

Dodatkowo napisz w komentarzu hasło UTRATA WARTOŚCI, abym wiedziała żeby napisać w pierwszej kolejności o odszkodowaniu za utratę wartości mieszkania.

Może zainteresuje Cię też pierwszy artykuł w tej serii, link: https://natalianuutinen.eu/nekanie-przez-sasiada/

\"\"

Polub artykuł

Przeczytaj także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top