Art. 107. Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub
w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze:Kodeks wykroczeń
- ograniczenia wolności,
- grzywny do 1500 złotych albo
- karze nagany.
Jak reagować gdy sąsiad bezpodstawnie wzywa Policję, uprzykrza życie i szkaluje dobre imię? Poznaj 3 metody obrony przed uporczywym sąsiadem i wybierz jedeną z nich jak najszybciej. Albo lepiej zastosuj wszystkie od razu i pozbądź się problemu zanim będzie za późno.
Sąsiad bezpodstawnie wzywa Policję
Aby zmotywować Cię do działania przedstawię Ci dzisiaj konsekwencje zwlekania i dlaczego lepiej jednak mieć dowody na uporczywość sąsiada. Ale zacznijmy od początku. Czym jest zakłócanie porządku i spokoju publicznego?
Kilka faktów prawnych o bezpodstawnym wzywaniu służb
- bezpodstawne wzywanie służb to wykroczenie karane z art. 66. Kodeksu Wykroczeń
- kara za bezpodstawne wzywanie służb to: 1. kara aresztu, 2. kara ograniczenia wolności, 3. kara grzywny nawet do 1.500 zł.
- Dodatkowo w szczególnych sytuacjach sąd może nałożyć obowiązek zapłąty nawiązki w kwocie do 1.000 zł
- Polega głównie na ukaraniu zmuszania do wykonywania niepotrzebnych czynności przez służby w tym np. wykonania niepotrzebnego patrolu przez Policję.
Kilka faktów o zakłócaniu porządku
- zakłócanie porządku to skrótowa nazwa wykroczenia z art. 51 kodeksu wykroczeń,
- kara za zakłócanie porządku to nie tylko mandat ale nawet kara aresztu do 30 dni,
- nie dotyczy tylko zakłócania ciszy nocnej,
- odnosi się do zmysłów człowieka a więc bada uciążliwości hałasu dla uszu innych osób, itp.
3 metody prawne na nękającego sąsiada
Obrona przed uciążliwym sąsiadem wymaga natychmiastowej decyzji i podejmowania odpowiednich kroków prawnych. Ograniczenie wolności które może być skutkiem, stwierdzenia, że jednak zakłócasz spokój publiczny rodzi poważne skutki dla Ciebie, twojej rodziny i opinii w miejscu pracy, dlatego zalecam poważne podejście do sprawy. Jako prawnik i radca prawny wybrałam 3 moim zdaniem najlepsze metody obrony przez uporczywym sąsiadem. Oto one:
- Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych
- Mandat za bezpodstawne wzywanie Policji,
- Zastosowanie regulaminu spółdzielni.
Można postarać się też o zakaz zbliżania, ubezwłasnowolnienie, przymusowe leczenie psychiatryczne.
Wezwanie do zaprzestania naruszania – wymogi formalne
Gdy sąsiad bezpodstawnie wzywa na Ciebie policję to szybko dowiedzą się o tym pozostali mieszkańcy osiedla. Mogą pojawić się plotki a życzliwi do tej pory znajomi nagle Ciebie unikają w obawie żebyś nie wplątał ich w zeznawanie w charakterze świadka w sądzie.
Nie wiem czy wiesz, ale można ścigać osoby które naruszają godność lub dobre imię krzywdzącym lub niesprawiedliwym zachowaniem które niekoniecznie musi być przestępstwem. Zachowanie sąsiada, który z jakiś wyimaginowanych powodów zaczyna szerzyć o tobie nieprawdziwe opinie na pewno się do takich zalicza. Wymaga natychmiastowej reakcji. Jak to zrobić?
Wezwij sąsiada na piśmie do natychmiastowego zaprzestania naruszania twojego dobrego imienia. Później możesz domagać się nawet pieniężnego zadośćuczynienia lub przeprosin w sądzie.
Dowiedz się więcej jak to zrobić z tego artykułu o dobrach osobistych – link.
Mandat z art. 107 kodeksu wykroczoczeń
Następnym razem gdy poczujesz, że sąsiad złośliwie Cię niepokoi np. poprzez stukanie w sufit lub kaloryfery to wezwij Policję jako pierwszy. Będziesz miał na papierze dowód, że zgłaszałeś odpowiednim służbom, że sąsiad bezpodstawnie wzywa na Ciebie Policję, zachowuje się w sposób uciążliwy i uprzykrza Ci bez powodu życie.
Istnieje możliwość, że po otrzymaniu mandatu sąsiad straci rezon i nie będzie już tak chętnie wzywał na ciebie Policji. Każde takie następne zgłoszenie może skończyć się sprawą w sądzie i karą nagany lub nawet ograniczenia wolności.
Dodatkowo w kodeksie wykroczeń jest art. 66, który bezpośrednio stanowi o karze za bezpodstawne wzywanie Policji. Jednak w tym wypadku Policja musi działać z urzędu a nie na twój wniosek. Nie ma więc prawnej możliwości abyś wezwał Policję aby wystawiła sąsiadowi mandat z tego tytułu. Muszą oni sami wewnętrznie dojść do takich wniosków.
Regulamin spółdzielni a sąsiad bezpodstawnie wzywający Policję
Na koniec zostawiłam regulamin spółdzielni. Spółdzielnia jako pewna instytucja zrzeszająca mieszkańców ma uprawnienia do uchwalania własnych regulaminów. Może on przyjąć nazwę regulaminu porządku domowego, lub regulaminu wewnętrznego. Spółdzielnia nie może działać jak Policja i interweniować u uporczywego sąsiada, ale może na podstawie regulaminu spółdzielni wyciągać konsekwencje z zakresu odpowiedzialności cywilnej. Regulamin spółdzielni obowiązuje wszystkich lokatorów. Często stanowi o zachowaniu czystości w częściach wspólnych oraz zasadach przeprowadzania remontów i modernizacji. Daje uprawnienia do:
- wystąpienia z wnioskiem do organów ścigania o ukaranie lokatora mandatem,
- wszczęcia postępowania karnego za szkody na majątku spółdzielni,
- dochodzenia odpowiedzialności cywilnej.
A co najważniejsze wskazuje że każdy lokator ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone innym mieszkańcom. Co to oznacza? Wyobraź sobie sytuację gdy sąsiad jest tak natarczywy, że odechciewa Ci się więcej mieszkać w takim miejscu. Postanawiasz sprzedać mieszkanie ale już rozeszła się opinia, żeby lepiej w tym miejscu nie mieszkać bo tam jest taki jeden ciężki sąsiad. Wartość twojego mieszkania spada na łeb na szyję. Czy w takiej sytuacji nie dochodziłbyś odszkodowania za utratę wartości lokalu? Ale zostawmy to na kolejny artykuł.
Co dalej?
Zapisz się na mój newsletter wypełniając formularz poniżej aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu lub polub mój fanpage www.facebook.com/natalianuutinen.fanpage, i tam śledź na bieżąco co się tutaj dzieje.
Dodatkowo napisz w komentarzu hasło UTRATA WARTOŚCI, abym wiedziała żeby napisać w pierwszej kolejności o odszkodowaniu za utratę wartości mieszkania.
Może zainteresuje Cię też pierwszy artykuł w tej serii, link: https://natalianuutinen.eu/nekanie-przez-sasiada/
Sekcja FAQ
Sąsiad wzywa Policję – częste pytanie
Co grozi za bezpodstawne wzywanie Policji przez sąsiada
Bezpodstawne wzywanie służb w tym Policji jest wykroczeniem karnym za które kodeks wykroczeń karnych przewiduje kary w tym karę mandatu, karę aresztu lub karę nagany.
Czy da się zmusić aby sąsiad przestał wzywać Policję
Niestety nie ma środków prawnych (oprócz kary pozbawienia wolności) aby zakazać komukolwiek wykonywania połączeń telefonicznych nawet na Policję. Można jedynie karać w razie bezpodstawności takich wezwań co przewiduje polski Kodeks Wykroczeń Karnych.
Jak naprawdę poradzić sobie z uporczywym sąsiadem
Istnieje kilka sposobów prawnych na „radzenie” sobie z trudnym sąsiadem.
Przykładowo, można starać się o: 1. doprowadzenie do opuszczenia lokalu zajmowanego obok czy to poprzez zawiadomienie o popełnianiu wykroczeń, skorzystanie z odpowiednich zapisów regulaminu spółdzielni itp. czy prawa najemców lokali ; 2. finansowo np. poprzez zgłaszanie wszelkich naruszeń własnych praw podmiotowych przez taką osobę i domaganie się karania grzywnami itp. ; 3. zakaz zbliżania zawiadamiając o możliwości popełniania przestępstwa stalkingu; 4. przymusowe leczenie psychiczne lub umieszczenie w dps w razie nieporadności, konieczności ubezwłasnowolnienia, nałogów itp.
Jak poznać czy to już nękanie sąsiedzkie czy nie
Osobom bez wykształcenia prawnego prawdopodobnie trudniej będzie ustalić czy zachowanie sąsiada zakrawa już o nękanie. Ja jako prawnik i radca prawny ustalam ten stan w oparciu o: 1. przepisy prawa, 2. komentarze jurydykatury. 3. orzecznictwo sądowe: okręgowe i Najwyższego Sądu Powszechnego, 4. własne doświadczenie i uprzednio prowadzone sprawy w danej specjalizacji.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w ustaleniu tego stanu napisz hasło w sekcji komentarzy pod tym artykułem: „NĘKANIE”
Jakie środki prawne przysługują w razie konfliktu z trudnym sąsiadem
Istnieje wiele środków prawnych do „wypróbowania” w razie chęci rozwikłania konfliktu z uporczywym sąsiadem. Będą to np. pozew o naruszenie dóbr osobistych, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa stalkingu, prywatny akt oskarżenie, zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, petycja do Rady Spółdzielni itd.
Dobieram odpowiednie środki prawne w zależności od 1. trudności sprawy, 2. celu który chce uzyskać klient.
Sąsiad wzywa Policję – słowniczek potrzebnych pojęć prawnych
Bezpodstawne wzywanie służb – to wykroczenie z art. 66. kodeksu wykroczeń które stanowi że:
Art. 66 § 1.Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.
Przestępstwo stalkingu
To przestępstwo z art. 190a kodeksu karnego, który stanowi, że:
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Prawo sąsiedzkie
To odrębna gałąź prawa cywilnego, która reguluje stare jak Imperium Rzymskie i odwieczne – konflikty sąsiedzkie.
Kodeks Wykroczeń
Kodeks wykroczeń do spis prawa którego celem karanie jest „mniej” poważnych uciążliwych lub niechcianych przez państwo polskie zachowań ludzkich. Przewiduje trochę różniące się od Kodeku Karnego typy kar.
Sąsiad wzywa Policję – przydatne paragrafy prawne
Art, 66. Kodeksu wykroczeń (dalej: KW), art. 107 KW, art. 190a Kodeksu karnego (dalej: KK), art. 13 Kodeksu cywilnego i wiele więcej
*(około 100+ więcej paragrafów prawa materialnego: cywilnego, karnego, wykroczeniowego, ustaw szczególnych i prawa procesowego). Jeżeli potrzebujesz spis wszystkich paragrafów które mogłyby mieć zastosowanie w twoim przypadku to napisz hasło: „WYCIĄG z PRAWA” w sekcji komentarzy pod tym artykułem
wielu ludzi uważa że w swoim mieszkaniu może robić co się podoba a gdy innym to przeszkadza i wzywają policję, ci nagle się wykręcają sianem, są biedni i poszkodowani, zaś policja żeby mieć spokój kieruje sprawę o nieuzasadnione wezwanie i koniec końców ukarani są nie ci co trzeba. tak to wygląda w tym kraju bardzo często