Jak uzyskać odszkodowanie za zniesławienie 2024

Odszkodowanie za zniesławienie to nie taka oczywista sprawa.

Odszkodowanie za zniesławienie

Czy jest możliwe uzyskanie odszkodowania za zniesławienie? Tak jak najbardziej. Ale prawnie odszkodowanie może przyjąć formę:

 • pieniężnego zadośćuczynienia za krzywdę lub
 • odszkodowania za szkodę.

Są to dwie odrębne kwestie.

Kara za zniesławienie

Art. 216. § 1.

Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej
nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Kodeks karny

Dodatkowo zniesławienie i zniewaga są karalne z kodeksu karnego. Osoba pomawiająca może zostać ukarana karą grzywny lub ograniczenia wolności.

Przestępstwo a dobra osobiste

I tu dochodzimy do ważnej kwestii. Musisz zastanowić się, czy tobie zależy aby

 • sprawca był ścigany przez Policję lub prokuraturę i została mu wymierzona kara przez sąd karny,
 • czy chcesz uzyskać odszkodowanie (lub przeprosiny) i żądać zaniechania lub usunięcia skutków zniesławienia.

Dziś zajmiemy się tym drugim.

Odszkodowanie za zniesławienie 3 najważniejsze kwestie:

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

Aby otrzymać odszkodowanie będziesz musiał złożyć pozew do sądu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. To ważne, zapamiętaj: pozew o naruszenie dóbr osobistych.

Co to są dobra osobiste dowiesz się z tego artykułu: Co to są dobra osobiste – link.

Zniesławienie to prawnie rzecz ujmując naruszenie dóbr osobistych człowieka w postaci prawa do godności i dobrej sławy. Każdy kto oczernia lub pomawia musi liczyć się z tym, że może zostać zmuszony przez sąd do:

 • zaprzestania takich czynności,
 • naprawienia skutków,
 • przeprosin a także zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Odszkodowanie za zniesławienie to właśnie wypłata zadośćuczynienia albo zapłata za wyrządzone szkody albo za obie te rzeczy razem.

Zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie przysługuje poszkodowanemu gdy czuje krzywdę w związku z zniesławianiem przez drugą osobę. Jest to subiektywne poczucie i to do Ciebie należy ustalenie kwoty pieniężnej która by Ciebie za to satysfakcjonowała.

Szkoda

Szkoda to wręcz przeciwnie obiektywna sprawa. Wyrządzoną szkodę należy udokumentować poprzez pokazanie sądowi rachunków, wydatków itp. które jako poszkodowany poniosłeś w związku z zniesławieniem i naruszeniem Twoich dóbr osobistych przez drugą osobę.

Ile kosztuje sprawa w sądzie

Do sądu cywilnego można wnieść różne typy pozwów np. o rozwód lub zniesienie współwłasności. Każde podlega opłacie, jednak stawki są różne. W sprawie o zniesławienia za pozew o naruszenie dóbr osobistych opłata sądowa na dzień dzisiejszy wynosi 600 zł brutto lub 5% WPS (to 5 % od kwoty odszkodowania którego się domagasz).

W trakcie postępowania mogą dochodzić kolejne opłaty. Opłata za:

 • ekspertyzę biegłego,
 • opłata skarbowa od pełnomocnictwa,
 • opłata za nadanie klauzuli wykonalności,
 • opłata za uzasadnienie wyroku.

Przeczytaj także 5 rzeczy do przemyślenia zanim pójdziesz do sądu

Odszkodowanie za zniesławienie na ile mogę liczyć?

Nie zdzwisz się, gdy powiem, że kwoty odszkodowania zasądzone przez sąd są różne. W sprawie którą analizowałam na blogu o prześmiewcze memy – link, poszkodowana wnosiła o 10 tys. zł zadośćuczynienia. Kilka spraw, których wyroki sądowe niedawno przeglądałam to kwoty rzędu 5- 20 tys. zł.

Kilka lat temu Cimoszewicz domagał się 1 miliona złotych odszkodowania za pomówienie ale sąd mu go nie przyznał twierdząc, że najwyższe stawki w Polsce to 100 tys. zł.

Co dalej

Już za tydzień zapraszam na kolejny wpis w tej serii: Co grozi za oczernianie drugiej osoby- link.

7 myśli o “Jak uzyskać odszkodowanie za zniesławienie 2024”

 1. Witam , przeczytałam artykuł i tak chciałabym zapytać ,czy ja mam szanse na takie zadoscuczynienie ,proszę o kontakt opiszę sytuację .

 2. witam
  Mam nagranie na telefonie jak mój kuzyn mnie oczernia przy mojej rodzinie (poważne zarzuty) Czy nagranie w moim tel może być dowodem w sprawie?
  dziękuję

  1. Hej, nie łatwo odpowiedzieć na te pytanie ponieważ generalnie nagrywanie innych osób bez ich zgody jest zabronione ale bywa że sądy dopuszczają dowód z nagrania telefonem o ile 1. da się wykazać że nie było manipulowane i 2. znajdą się także inne dowody wskazujące, że takie zdarzenie faktycznie miało miejsce. Choć pewnie trudno Ci w to uwierzyć ale da się zdobyć inne rodzaje dobrych dowodów dopuszczanych prawem w takiej sytuacji choćby prawnik poprzez umiejętne zadawanie pytań stronie przeciwnej może wyciągnąć z niej prawdę, można też zawnioskować np. o dowód z przesłuchania świadków zdarzenia.

 3. chciałbym sie dowiedziec czy za oczernianie i pomowienia na miescie ale takze grozby pod moim adresem ze mnie zajeb….. i tym podobne oraz gorsze zrobi grozil 3 razy mam uzasadnione obawy ze jest ten czlowiek nieobliczany po osdtatnim razie jak chciał spelnic grozby przeskakujac przez plot i mnie pobic jak wczesniej to ujol ze mnie zajeb jak matka wlana nie pozna i nie tylko ostrezeglem jego o kosekwencji policji i odsiadki ale nadal sie odgrazał wielokrotnie przy pierwszej lepszej okazji grozi on i jego rodzinka a wczesniej uporczywe nekanie poprzez wzywanie roznych slub policja straz miejska jeszcze wczesniej schronisko chciałbym aby nie czuli sie bez karni za to co mi i mojej patnerce po czesci tez odczuwa skutki ich działania czy moge zadac odszkodowania za to wszystko prosze odpisanie na email tam podam komorke ewentualnie

 4. Mój były pracodawca oskarża mnie bez dowód i rozpowiada zarządowi firmy ( w której nadal pracuje tylko u innego pracodawcy) oraz nowym prawnik nie prawdę o to że ukradłam mu towar na 30000 zł oczywiście bez dowód. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie

 5. Witam jeśli szwagier nasłał na mnie policję że przedszymuje moją siostrę (jego byłą żonę) i stwierdzi policji że jestem chory psychicznie czy mogę go pozwać o niesławienie

 6. MIAŁAM SPRAWĘ O KRADZIEŻ SUKIENKI I BUTÓW ZA KWOTĘ 300ZŁ, BYŁAM OSOBĄ OBWINIONĄ. ZOSTAŁAM NA 4 SPRAWIE UNIEWINIONA. JAKA KWOTĘ ODSZKODOWANIA MOGĘ UZYSKAĆ OD BYŁEGO MĘŻA, KTÓRY TĘ SPRAWĘ MI ZAŁOŻYŁ. SĄD CO PRAWDA SKIEROWAŁ SPRAWĘ DO PROKURATURY, W CELU PODEJRZENIA EX PRZESTĘPSTWA FAŁSZYWEGO OSKARŻENIA STYPIZOWANEGO W ART 234KK. ALE TO JEST SPRAWA POMIĘDZY EX A PROKURATOREM. JA CHĘ DOMAGAĆ SIĘ ODSZKODOWANIA PIENIĘŻNEGO. O JAKĄ KWOTĘ MOGĘ WALCZYĆ?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top