Pomówienie – 5 rzeczy które warto zrobić gdy ucierpiało twoje dobre imię

Pomówienie – 5 rzeczy które warto zrobić gdy ucierpiało twoje dobre imię

Jeśli jesteś osobą niesłusznie pomówioną o czyn, który nie popełniłaś to mam dla Ciebie listę 5 rzeczy, które pod względem prawnym znacznie ułatwią dochodzenie sprawiedliwości gdy czujesz, że twoje dobre imię i nieskazitelna opinia zostały zniesławione.

Co to jest pomówienie

Pomówienie to czyn przestępczy karany z art. 212 lub art. 216 kodeksu karnego.

Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę (…) o takie postępowanie
(…), które mogą poniżyć ją w opinii publicznej (…) podlega
grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

kodeks karny

Dodatkowo gdy narusza dobro osobiste w postaci prawa do czci i dobrego imienia, może być źródłem uzyskania przeprosin i odszkodowania w postępowaniu przed sądem cywilnym.

Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym
działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie
jest ono bezprawne (…) może on również żądać zadośćuczynienia
pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny

kodeks cywilny

Naruszenie dobrego imienia – przykłady

Dobre imię deniowane jest przez pryzmat czci zewnętrznej a więc do jej naruszenia potrzebny jest skutek w postaci zmiany opinii o Tobie u innych osób. W swojej karierze spotykałam się z wyrokami odszkodowawczymi za niesłuszne nazwanie kogoś pijakiem, kreowaniem fałszywego wizerunku przez gazety lub pomówieniem o pozostawienie gnojówki pod restauracją ( wyrok I ACa 973/12, PAN ROLNIK uzyskał 15 tys. odszkodowania!)

Także jeśli ktoś pomawia Cię o wstawienie jakiegoś zdjęcia na Facebooku albo były mąż rozsyła fałszywe sms o Tobie albo ktoś zarzuca Ci zaśmiecanie pod blokiem to ten artykuł jest jak najbardziej dla Ciebie.

Czytaj także: Realne stawki odszkodowań za pomówienie – LINK

5 rzeczy które warto zrobić w razie pomówienia

 1. Utrwal dowody
 2. Wezwij do zaniechania naruszeń
 3. Rozważ złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych
 4. Rozważ złożenie prywatnego aktu oskarżenia
 5. Domagaj się sprostowania i przywrócenia dobrego imienia w lokalnej społeczności

Co grozi za pomówienie

Za pomówienie grozi:

W sądzie karnym:

 1. kara grzywny
 2. kara ograniczenia wolności
 3. kara pozbawienia wolności
 4. zapłata nawiązki pieniężnej

W sądzie cywilnym:

 1. zobowiązanie do przeprosin
 2. zobowiązanie do zaniechania dalszych naruszeń i usunięcia skutków dotychczasowych
 3. zapłata zadośćuczynienia pokrzywdzonemu
 4. zapłata odszkodowania pokrzywdzonemu
 5. zapłata sumy pieniężnej na wybrany przez poszkodowanego cel społeczny

Czytaj także: Przykłady kar zasądzonych przez sąd w razie pomówienia – LINK

5 myśli o “Pomówienie – 5 rzeczy które warto zrobić gdy ucierpiało twoje dobre imię”

 1. Jeśli pojawią i oczerniac mnie osoba dorosła o molestowanie jak była dzieckiem a Puzniej przed sądem mówi że powiedziała tak na mnie pod wpływem emocji a ja straciłem zdrowie psychiczne i fizyczne przez tą sytuację co mogę zrobić a sprawa jest w toku?

 2. Czy te sądy nie widzą że ta kobieta kłamie? Szok straciłem nerwy zdrowie a sprawa się ciągnie dalej 2 lata tyle też chodzę na dozór pomimo tego że wiem doskonale że jestem niewinny!!!

 3. Przez nieprzyjemną akcje jaką zrobił mój były mąż bym wróciła, sąsiedztwo które podsłuchiwało rozniosło na mnie po miejscowości uspokajające nieprawdziwe plotki. Nie zamierzam się tym osobom tłumaczyć z czegoś co nie miało miejsca. Co w tym przypadku mogę zrobić by te osoby poniosły konskwencje za swój czyn?

  1. Hej może zacząć od przedsądownego wezwania do natychmiastowego zaprzestania naruszeń twoich dóbr osobistych aby ukrócić dalsze rozpowiadanie plotek. A aby wyciągnąć konsekwencje to wybrać jedno z dwóch rozwiązań albo oba na raz: 1. pozew o zadośćuczynienie z powodu naruszenia dóbr osobistych 2. prywatne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci zniesławienia / zniewagi. Ale to za szeroki temat abym mogła się tu rozpisać na ten temat w komentarzu choć oba postępowania można rozpocząć dosyć prostym pismem prawnym. Zostaw swoje dalsze pytania jeśli masz, to chętnie rozpiszę cały ten proces.

 4. Witam. Niedawno prowadziłem batalię z pewną instytucją. Napisałem skargę na pracownika tejże instytucji. Oczywiście postępowanie administracyjne wyjaśniające zostało przeprowadzone za moimi plecami, nie zostałem wezwany na przesłuchanie. Wysłuchano tylko wersję osoby, na którą skargę wniosłem. Bez powodu mnie obwiniono na co otrzymałem pisemną odpowiedź w formie listu poleconego. Żeby było tego mało „do wiadomości” wysłano takie samo pismo do mojego pracodawcy, pomimo tego, że nie był ani stroną w sprawie ani sytuacja nie miała związku z pracą. Mój pracodawca nie wnosił również takiego wniosku aby być w tej sprawie informowanym. Czy została przez tą instytucję złamana klauzula RODO, tajemnica korespondencji oraz celowe działanie na utratę mojego dobrego imienia w miejscu pracy?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top