Mandat za zbieranie ziół po prawej stronie pobocza

Odmówiłeś przyjęcia mandatu za poruszanie się prawą stroną pobocza? W dzisiejszym artykule pokażę Ci kluczowy aspekt, który pomoże Ci w twojej obronie

Pytanie internauty

Czy policjant może wystawić mandat za zbieranie ziół po prawej stronie pobocza? Co prawnie oznacza termin \”poruszanie się\” ile to jest kroków? Sytuacja miała miejsce w terenie niezabudowanym. Co roku zbieram w tym miejscu zioła i nigdy nie było problemu

Odpowiedź prawnika

Poruszanie się drogą publiczną reguluje ustawa – prawo o ruchu drogowym. Generalnie art. 11. ustawy nakazuje poruszanie się lewą stroną pobocza a w razie jego braku lewym skrajem drogi.

Ja bym jednak na co innego zwróciła uwagę. Czy faktycznie poruszał się Pan po poboczu? Czy raczej korzystał z terenu przylegającego do drogi? To duża różnica. Proszę sprawdzić w dostępnych planach, mapach lub ewidencji status i szerokość drogi.

Dodatkowo zachęcam przed sprawą sądową podejrzeć orzecznictwo sądowe w podobnych sprawach na Portalu Orzeczeń Sądowych ms.gov.pl co do wymienionego art. 11 ustawy o ruchu drogowym.

Definicja drogi według ustawy o ruchu drogowym

Art. 11. Ruch pieszych

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Art. 2. punkt 1. Definicja drogi
1) droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

Seria Q&A

Ten post, jest pierwszym z serii postów typu Q&A czyli Pytanie – Odpowiedź. Zbieram pytania internautów dotyczące problemów prawnych i kilkoma zdaniami pomagam postawić pierwsze kroki w sprawie. Naciśnij symbol dzwoneczka a Twoja przeglądarka wyświetli Ci krótki komunikat, gdy pojawi się nowy post na blogu z tej serii.

Przeczytaj także: Jak napisać pozew o zniesławienie – gotowy wzór do pobrania – LINK

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top