Jak skorzystać z Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Znasz to na pewno. Jeszcze nie było wyroku sądowego a media i sąsiedzi już zdążyli ogłosić kogoś oszustem, zdrajcą i co tam sobie jeszcze wymyślisz.

Mąż bije na oczach dzieci, sąsiad się odgraża, a w pracy pomawiają o kradzież. Tydzień Pomocy Poszkodowanym przestępstwem jest świetną okazją aby bezpłatnie uzyskać pomoc, wykwalifikowaną pomoc i w dodatku darmową, właśnie w takich sprawach.

Tydzień Pomocy Osobom Poszkodowanym Przestępstwem 2021

Tydzień Pomocy Osobom Poszkodowanym to akcja bezpłatnych porad prawnych wymiaru sprawiedliwości i obrońców takich jak ja: radców prawnych i adwokatów, która w tym roku rozpoczyna się dzisiaj i kończy w niedzielę 28 lutego.

Kto może liczyć na pomoc?

Jak sama nazwa wskazuje osoby pokrzywdzone przestępstwem.

Nie jest więc tak, że akcja dotyczy wszystkich osób które czują się poszkodowane. W Polsce mamy prawo cywilne, karne i administracyjne. I ten tydzień obejmuje poszkodowanych w zakresie prawa karnego. A więc czyn, który spowodował szkodę lub krzywdę musi znajdować się w kodeksie karnym lub ustawach zawierających przepisy prawnokarne.

Przykłady

Czy na bezpłatne porady prawne może zgłosić się kobieta, której ojciec dzieci nie płaci alimentów? Tak, ponieważ art. 209 kodeksu karnego wskazuje niealimentację jako przestępstwo.

Czy na Tydzień Pomocy Osobom Poszkodowanym (dalej TPOPP) może zgłosić się osoba, którą sąsiad uporczywie nęka swoim niewłaściwym zachowaniem i fałszywi zarzutami? Tak ponieważ art. 107 Kodeksu Wykroczeń penalizuje zachowania złośliwego nękania.

Czy z bezpłatnej pomocy prawników, może skorzystać osoba którą pomówiono o kradzież a przed sądem udowodniła swoją niewinność? Tak, ponieważ art. 212 kodeksu karnego zabrania zniesławiania innej osoby.

Przeczytaj także: Co zrobić gdy sąsiad bezpodstawnie nęka: https://natalianuutinen.eu/sasiad-bezpodstawnie-wzywa-policje – LINK

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Jak skorzystać z pomocy prawnika

Do akcji TPOPP W Polsce przystąpiły wszystkie instytucje zajmujące się prawem. W tym Krajowa Izba Radców Prawnych – Link, Adwokatura i Sądownictwo.

W mojej Izbie Radców Prawnych w dniach 22-28 luty 2021 można skorzystać z pomocy radcy prawnego pełniącego dyżur telefoniczny pod numerem telefonu: tel. 56 522 89 17 (tel. do toruńskiej OIRP). Ze względu na Covid porady prawne odbywają się wyłącznie telefonicznie. Ogólnopolski numer telefonu to +48 222 309 900 .

Wiecej informacji – tutaj LINK

\"\"/

Jak przebiega bezpłatna porada prawna w praktyce

Nie świadczyłam dyżuru telefonicznego podczas TPOPP ale jako aplikantka pomagałam w toruńskiej akcji \”Na Torach Prawa\” . A więc jak to wygląda w praktyce? Najlepiej mieć przy sobie komplet dokumentów, notes do pisania i długopis. 90% pracy prawniczej to praca na dokumentach. Podczas takich porad prawnik nie sporządzi pism sądowych ale przeanalizuje stan faktyczny sprawy, stan prawny sprawy, podpowie dalsze kroki, potrzebne dowody do zebrania a jak wystarczy czasu to nawet podytktuje wzór odpowiedniego pisma sądowego lub wezwanie do wstrzymania naruszeń.

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że dla młodego prawnika jest to raczej stresujące, ponieważ chętni przychodzą z przeróżnymi sprawami, trudniejszymi i mniej ale prawnie z rozległych dziedzin prawa. I było tak, że o godz. 9.00 udziela się pomocy prawnej pani w sprawie cmentarnej by następnie analizować sprawę o pobicie w szkole. Z prawnego punktu widzenia to odległe od siebie sprawy, wymagają zupełnie innych ustaw, orzecznictwa sądowego czy komentarzy z literatury przedmiotu.

Ale gdybym miała powiedzieć jedno słowo czy warto – TO NAPRAWDĘ WARTO. Wiem to nie jest jedno słowo, ALE WARTO.

Pomoc prawna kosztuje około 250 zł za godzinę. Gdy masz okazję skorzystać bezpłatnie i są prawnicy chętnie dyżurujący przy telefonie to warto go wykonać. Chociaż rozeznać się czy w twojej sprawie coś da się zrobić i mieć ten ciężar rozterek i koszt pierwszej porady z głowy.

Gdzie szukać pomocy

W Izbie radców prawnych lub adwokackiej w twoim mieście. Jeśli masz bliżej to spróbuj w sądzie a także zajrzyj na dedykowaną stronę Ministerstwa Sprawiedliwości – www.pokrzywdzeni.gov.pl

Jak ja pomagam?

Z okazji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przez cały tydzień przypominam swoje wpisy blogowe o przemocy i przestępstwie np. :

Gdzie zgłosić, że ktoś znęca się nad dzieckiem -LINK

Co zrobić gdy sąsiad bezpodstawnie nęka – LINK

Polub mój Instagram, tam w stories będę publikowała specjalnie wybrane statystyki i sprawy kryminalne – LINK @natalia.nuutinen.

Do zobaczenia, Nat

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top