Co to są dobra osobiste

Co to są dobra osobiste?

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie masz dobra osobiste zwane też prawami osobistymi i jak domagać się od każdego ich ochrony i respektowania.

Dobra osobiste w kodeksie cywilnym

Art. 23 kodeksu cywilnego stanowi że: dobra osobiste człowieka podlegają ochronie prawa cywilnego niezależnie od ochrony wynikającej z innych ustaw. Skorzystać z tego może każdy z nas. Dokładniej oznacza to możliwość domagania się w sądzie cywilnym dodatkowego odszkodowania, mimo skazania np. wyrokiem karnym za przestępstwo.

Prawo do dobrego imienia

Najważniejszym według mnie jest prawo do dobrego imienia. Najczęściej spotkacie się z nim gdy politycy lub aktorzy podają do sądu gazety plotkarskie o zniesławienie, szerzenie nieprawdy, szkalowanie ich dobrego imienia. Kodeks cywilny mówi o prawie ochrony swojego wizerunku, nazwiska i dobrej sławy.

Co grozi za naruszenie dóbr osobistych?

Każdy kto czuje, że bezprawnie łamane są jego prawa osobiste może żądać natychmiastowego wstrzymania tych czynności. Założyć sprawę w sądzie i uzyskać zadośćuczynienie lub publiczne przeprosiny.

Konsekwencje prawne

Skazany wyrokiem cywilnym nie jest przestępcą (tym terminem posługuje się kodeks karny) ale przegranym w sprawie. Będzie musiał zapłacić pieniężne odszkodowanie w postaci zadośćuczynienia, przeprosić publicznie lub wpłacić cegiełkę do organizacji charytatywnej. Dodatkowo poniesie koszty sądowe oraz wynagrodzenie naszego profesjonalnego pełnomocnika procesowego (radcy prawnego).

Za naruszenie twoich praw osobistych możesz domagać się zadośćuczynienia lub publicznych przeprosin

Koszty sądowe obejmują opłaty sądowe i wydatki. Opłaty sądowe to opłata od wniesienia pozwu. Wydatki to te związane z wynagrodzeniem biegłego, gdy był powołany w sprawie. Minimalne wynagrodzenie za reprezentację sądową przez profesjonalnego pełnomocnika radcę prawnego zostało ustalone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Możliwe jednak, że Ty ustalisz z radcą prawnym wyższą stawkę za reprezentację sądową. W takim przypadku od przegranego możesz domagać się zapłaty właśnie tej wyższej stawki ceny usług Twojego radcy prawnego.

Co robić?

Po pierwsze musisz ustalić sprawcę. Musisz posiadać dane osobowe sprawcy aby wezwać go do wstrzymania naruszenia lub do skutecznego złożenia pozwu sądowego. W tym celu powinieneś posiadać jego numer PESEL, a jego uzyskanie nie jest takie proste.

Po drugie wezwij sprawcę do wstrzymania naruszenia.

Po trzecie wybierz radcę prawnego i napiszcie pozew do sądu o ochronę dóbr osobistych. Domagaj się od sprawcy zatrzymania wstrzymania naruszeń, zadośćuczynienia lub przeprosin.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top