Odszkodowanie dla Tomasza Komendy - prawnik komentuje

3 mało znane fakty o odszkodowaniu Tomasza Komendy

Tomasz Komenda odszkodowanie

Skazany na 18 długich lat za zbrodnię, której nie popełnił. Film biograficzny. Dziecko w drodze. Wyłączenie jawności sprawy ze względu na brutalność współwięźniów. Ogromne odszkodowanie i Ci, którzy będą Ci wmawiać, że 12 milionów to mało.

Wyprowadzę Cię z błędu. To ogromna suma, poszliśmy na rekord. Poznaj 3 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o odszkodowaniu Tomaszu Komendy z prawniczego punktu widzenia.

  • odszkodowanie to nie zadośćuczynienie
  • pobił rekord x4
  • dostał o połowę więcej niż inni niesłusznie skazani.

Tomasz Komenda dlaczego trafił do więzenia

Tomasz Komenda został w 2004 roku skazany przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15 latki. W prasie zwane jest to zbrodnią miłoszycką.

Czemu jest uniewinniony

Do uniewinnienia doszło po tym jak złapano prawdziwego sprawcę gwałtu – Ireneusza M, który nie przyznaje się do winy. Tomasz Komenda został wpierw warunkowo zwolniony z więzienia a później uniewinniony przez Sąd Najwyższy

Tomasz Komenda odszkodowanie

3 fakty o odszkodowaniu dla Tomasza Komendy

Tomasz Komenda odszkodowanie

1. TO NIE ODSZKODOWANIE A ZADOŚĆUCZYNIENIE

Tomasz Komenda nieprawmocnym jeszcze wyrokiem otrzymał 12 milionów zadośćuczynienia. Choć powszechnie błednie mówi się o odszkodowaniu. Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia?

Pisałam o tym szerzej w tym artykule https://natalianuutinen.eu/pozew-naruszenie-dobr-osobistych/

Zadośćuczynienie przysługuje za wyrządzoną krzywdę i polega na subiektywnym odczuciu jaka kwota ulżyłaby w cierpieniu. Odszkodowanie jest obiektywne. Trzeba mieć na nie rachunki i wydatki.

2. REKORD POBITY x4

Polska to nie Stany Zjednoczone. Tu nie zapadają milionowe odszkodowania. Tak mi mówiono na studiach prawniczych. Celem polskich regulacji nie jest pełne odszkodowanie za krzywdę a jest limitowane do momentu poczucia ulgi .

No cóż. Teraz wszystko się zmieniło. 12 milionów zadośćuczynienia to rekord w historii polskiego sądownictwa i wyrok absolutnie przełomowy dla obrońców w sprawach o naruszenie dóbr osobistych takich jak ja. Do tej pory rekord stanowiło odszkodowanie 3 miliona złotych dla rodziców dziecka trwale i nieodwracalnie uszkodzonego przy porodzie. Sędzia miał powiedzieć wtedy: \”to bezmiar szkód i szkoda najwyższa z możliwych (…) porównywalna do śmierci (…) nie do wyobrażenia.\”

Wysokość zadośćuczynienia ma ulżyć poczucie krzywdy, lecz nie może stać się źródłem wzbogacenia

W rozgoryczeniu pozostają inne osoby, które za skutki strasznych czynów dostawały dużo mniej. Np. 900 tys. zł za wypadek w którym poszkodowana do końca życia będzie się odżywiać przez rurkę. 2 milony za 8 lat niesłusznego pobytu w szpitalu psychiatrycznym. A jak myślisz ile odszkodowania dostała zgwałcona 15 latka przyjęta na oddział psychiatryczny dla dorosłych bo na dziecięcym nie było miejsc? Pewnie mniej niż zero i okrutny \”bonus\” bo sprawca po ujęciu został przyjęty ponownie do tego samego szpitala gdzie przebywała.

3. KWOTA O POŁOWĘ WYŻSZA OD INNYCH NIESŁUSZNIE SKAZANYCH

Sędzia przyznał, że do określenia tak wysokiej kwoty zadośćuczynienia posłużył się średnią za ostatnie 10 lat wszystkich niesłusznie skazanych na odsiadkę. Z wyliczeń wyszło mu, że to kwota 30 tys. zł za każdy miesiąc odsiadki czyli 1 tys. zł za dzień. Tomasz Komenda dostał dwa razy więcej bo niemal 2 tys. zł za każdy dzień pozbawienia wolności.

Art. 552 §  1. 

Oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania, kasacji lub skargi nadzwyczajnej został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę, służy od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść.§  2. 

kodeks postępowania karnego

A ile dostali rodzice zgwałconej i zamordowanej dziewczyny?

Mniej niż nic lub więcej niż mogliby unieść. Zależy jak na to patrzeć. Pieniężnie nie dostali nic albowiem zbrodnia zgwałcenia i zabójstwa to przestępstwa za które grozi kara pozbawienia wolności a nie wypłaty odszkodowania bliskim. Więcej niż by mogli unieść doznali cierpienia. Sprawa kilka razy była zamykana ze względu na brak wykrycia sprawcy, później \”sprawcę\” wypuszczono bo znaleźli innego, który do niczego się nie przyznaje. Ten pierwszy w międzyczasie dostaje 12 milionów odszkodowania a rodzice ponownie rozgrzebaną sprawę w prasie i mediach, z brutalnymi szczegółami gwałtu, pozostawienia dziewczyny na śmierć z wyziębienia pośród 500 bawiących się na imprezie osób i skarpetki z czerwonym paskiem, przez które miał wpaść nowo złapany sprawca.

1,6 miliona. To niedawna sprawa. Rodzice zamordowanej Małgosi tyle żądają od Skarbu Państwa z Morawieckim, Kaczyńskim i Ziobro na czele. Na taką kwotę wyliczyli swoją krzywdę.

1,6 miliona do 12 milionów.

Tomasz Komenda odszkodowanie

Ile lat Kowalski będzie to spłacał

Biorąc za wyliczenia średnie wynagrodzenie 5655 zł miesięcznie i podatek dochodowy 19 % to Kowalski będzie pracował 11 tys. 173 miesiące na spłatę odszkodowania dla Tomasza Komendy. Pozostawię to bez komentarza.

Albo nie. Bo od razu jestem myślami z tymi wszystkimi mamami, które posłały dzieci do przedszkola by zarabiać pieniądze, choć wolałyby zostać z nimi w domu. Smutne gdy pomyśli się, że podatek z ich wynagrodzenia będzie szedł na spłatę błędów.

Tylko czyich?

Czemu nie pozwał odpowiedzialnych za skazanie

Pytanie otwarte, czemu odszkodowanie Tomaszowi Komendzie będzie spłacał Skarb Państwa czyli Polacy ze swoich podatków? Odpowiedź znajduje się w kodeksie postepowania karnego. Jest tam artykuł, który umożliwia dochodzenie odszkodowania od państwa za niesłuszne skazanie. To najprostsza droga.

Ale co z tymi zarzutami Komendy, że pobiciem został zmuszony do przyznania się do winy? Czy pozwał tego policjanta? Dlaczego nie? Czy daje to rodzicom Małgosi podstawę do odszkodowania od Tomasza, za mataczenie w sprawie? Za to, że fałszywymi zeznaniami udaremnił szybsze pojmanie prawdziwego sprawcy?

Teraz ma na to w kieszeni 12 milionów.

Słowem podsumowania

Nie powtarzaj za innymi, że 12 milionów to mało

Celem zadośćuczynienia jest ulga w krzywdzie a nie wzbogacenie.

1 myśl o “3 mało znane fakty o odszkodowaniu Tomasza Komendy”

  1. Za tą pomyłkę i niesprawiedliwe oskarżenie powinni zapłacić co którzy go skazali czyli sędziowie i policjanci którzy nie byli pewni co robią i dlaczego tak myśląc nie mając mocnych dowodów. Coś o tym wiem bo też zostałem skrzywdzony przez sąd i skazany ze ktos mnie tylko pomówił i brak mocnych konkretnych dowodów. Chętnie bym moją sprawę nagłośnił

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top