Odszkodowanie dla Tomasza Komendy - prawnik komentuje

3 mało znane fakty o odszkodowaniu Tomasza Komendy

Tomasz Komenda odszkodowanie

Skazany na 18 długich lat za zbrodnię, której nie popełnił. Film biograficzny. Dziecko w drodze. Wyłączenie jawności sprawy ze względu na brutalność współwięźniów. Ogromne odszkodowanie i Ci, którzy będą Ci wmawiać, że 12 milionów to mało.

Wyprowadzę Cię z błędu. To ogromna suma, poszliśmy na rekord. Poznaj 3 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o odszkodowaniu Tomaszu Komendy z prawniczego punktu widzenia.

  • odszkodowanie to nie zadośćuczynienie
  • pobił rekord x4
  • dostał o połowę więcej niż inni niesłusznie skazani.

Tomasz Komenda dlaczego trafił do więzenia

Tomasz Komenda został w 2004 roku skazany przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15 latki. W prasie zwane jest to zbrodnią miłoszycką.

Czemu jest uniewinniony

Do uniewinnienia doszło po tym jak złapano prawdziwego sprawcę gwałtu – Ireneusza M, który nie przyznaje się do winy. Tomasz Komenda został wpierw warunkowo zwolniony z więzienia a później uniewinniony przez Sąd Najwyższy

Tomasz Komenda odszkodowanie

3 fakty o odszkodowaniu dla Tomasza Komendy

Tomasz Komenda odszkodowanie

1. TO NIE ODSZKODOWANIE A ZADOŚĆUCZYNIENIE

Tomasz Komenda nieprawmocnym jeszcze wyrokiem otrzymał 12 milionów zadośćuczynienia. Choć powszechnie błednie mówi się o odszkodowaniu. Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia?

Pisałam o tym szerzej w tym artykule https://natalianuutinen.eu/pozew-naruszenie-dobr-osobistych/

Zadośćuczynienie przysługuje za wyrządzoną krzywdę i polega na subiektywnym odczuciu jaka kwota ulżyłaby w cierpieniu. Odszkodowanie jest obiektywne. Trzeba mieć na nie rachunki i wydatki.

2. REKORD POBITY x4

Polska to nie Stany Zjednoczone. Tu nie zapadają milionowe odszkodowania. Tak mi mówiono na studiach prawniczych. Celem polskich regulacji nie jest pełne odszkodowanie za krzywdę a jest limitowane do momentu poczucia ulgi .

No cóż. Teraz wszystko się zmieniło. 12 milionów zadośćuczynienia to rekord w historii polskiego sądownictwa i wyrok absolutnie przełomowy dla obrońców w sprawach o naruszenie dóbr osobistych takich jak ja. Do tej pory rekord stanowiło odszkodowanie 3 miliona złotych dla rodziców dziecka trwale i nieodwracalnie uszkodzonego przy porodzie. Sędzia miał powiedzieć wtedy: \”to bezmiar szkód i szkoda najwyższa z możliwych (…) porównywalna do śmierci (…) nie do wyobrażenia.\”

Wysokość zadośćuczynienia ma ulżyć poczucie krzywdy, lecz nie może stać się źródłem wzbogacenia

W rozgoryczeniu pozostają inne osoby, które za skutki strasznych czynów dostawały dużo mniej. Np. 900 tys. zł za wypadek w którym poszkodowana do końca życia będzie się odżywiać przez rurkę. 2 milony za 8 lat niesłusznego pobytu w szpitalu psychiatrycznym. A jak myślisz ile odszkodowania dostała zgwałcona 15 latka przyjęta na oddział psychiatryczny dla dorosłych bo na dziecięcym nie było miejsc? Pewnie mniej niż zero i okrutny \”bonus\” bo sprawca po ujęciu został przyjęty ponownie do tego samego szpitala gdzie przebywała.

3. KWOTA O POŁOWĘ WYŻSZA OD INNYCH NIESŁUSZNIE SKAZANYCH

Sędzia przyznał, że do określenia tak wysokiej kwoty zadośćuczynienia posłużył się średnią za ostatnie 10 lat wszystkich niesłusznie skazanych na odsiadkę. Z wyliczeń wyszło mu, że to kwota 30 tys. zł za każdy miesiąc odsiadki czyli 1 tys. zł za dzień. Tomasz Komenda dostał dwa razy więcej bo niemal 2 tys. zł za każdy dzień pozbawienia wolności.

Art. 552 §  1. 

Oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania, kasacji lub skargi nadzwyczajnej został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę, służy od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść.§  2. 

kodeks postępowania karnego

A ile dostali rodzice dziewczyny?

Zależy jak na to popatrzeć. Pieniężnie nie dostali nic albowiem zbrodnia zgwałcenia i zabójstwa to przestępstwa za które grozi kara pozbawienia wolności a nie wypłaty odszkodowania bliskim. Więcej niż by mogli unieść doznali cierpienia.

1,6 miliona. To niedawna sprawa. Rodzice zamordowanej Małgosi tyle żądają od Skarbu Państwa.

Tomasz Komenda odszkodowanie – Czemu nie pozwał odpowiedzialnych za niesłuszne skazanie?

Pytanie otwarte, czemu odszkodowanie Tomaszowi Komendzie będzie spłacał Skarb Państwa czyli Polacy ze swoich podatków? Odpowiedź znajduje się w kodeksie postepowania karnego. Jest tam artykuł, który umożliwia dochodzenie odszkodowania od państwa za niesłuszne skazanie. To najprostsza droga.

Ale co z tymi zarzutami Komendy, że pobiciem został zmuszony do przyznania się do winy? Czy pozwał tego policjanta? Dlaczego nie? Czy daje to rodzicom Małgosi podstawę do odszkodowania od Tomasza, za mataczenie w sprawie? Za to, że fałszywymi zeznaniami udaremnił szybsze pojmanie prawdziwego sprawcy?

Teraz ma na to w kieszeni 12 milionów.

Słowem podsumowania

Nie powtarzaj za innymi, że 12 milionów to mało. 12 milionów to w skali Polski kwota rekordowa za odszkodowanie za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie zwykle zamyka się w dużo niższej kwocie, ponieważ celem zadośćuczynienia jest ulga w krzywdzie a nie wzbogacenie.

1 myśl o “3 mało znane fakty o odszkodowaniu Tomasza Komendy”

  1. Za tą pomyłkę i niesprawiedliwe oskarżenie powinni zapłacić co którzy go skazali czyli sędziowie i policjanci którzy nie byli pewni co robią i dlaczego tak myśląc nie mając mocnych dowodów. Coś o tym wiem bo też zostałem skrzywdzony przez sąd i skazany ze ktos mnie tylko pomówił i brak mocnych konkretnych dowodów. Chętnie bym moją sprawę nagłośnił

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top