Reels. Zanim opublikujesz pierwsze Rolki na Instagramie

Co to są rolki na Instagramie

Rolki to nowa opcja na instagramie umożliwiająca tworzenie krótkich 30 sekundowych filmików z napisami podobnymi w stylu do TikToka

Instagram Reels w Polsce

Nie wiem czy wiesz, ale każdy z nas użytkuje inną wersję facebooka lub instagrama. Mój facebook już dawno zmienił się na czarny ale wiem, że wiele osób wciąż działa na starej wersji. Tak samo z instagramem. Instagram wypuszcza kilka wersji testowych swojej aplikacji jednocześnie i do różnych użytkowników trafiają różne jego wersje.

Ja opcję Rolke mam już od paru tygodni, ale dostałam wiadomości, że wiele osób jeszcze nie ma możliwości ich tworzenia.

Sprawdź czy są już u ciebie naciskając symbol plusika u góry z poziomi profilu w IG i tak pod IGTV Jest nowa opcja Rolka. Tak czy inaczej dobrze jest wiedzieć o kilku prawnych kwestiach zanim zaczniesz publikować na Instagramie

Zanim opublikujesz pierwsze rolki na Instagramie

Otwierając konto na IG tak naprawdę zawierasz umowę nazwaną Regulaminem. Czytając jej zapisy dowiesz się, że udzielasz Instagramowi globalnej, zbywalnej i bezpłatnej licencji na publikowane w aplikacji treści.

Tworząc więc swoje filmy kosztownym sprzętem fotograficznym, obiektywami, dronami miej na względzie, że udzielasz na nie Instagramowi bezpłatnej licencji do korzystania i modyfikowania a także tłumaczenia twoich filmów.

Co więcej w Internecie istnieją serwisy które automatycznie przechwytują zdjęcia użytkowników z Instagrama i publikują na swych stronach. Usunięcie więc ich z profilu nie rozwiązuje problemy, krążenia twoich zdjęć bez wiedzy po Internecie.

Czy instagram przejmuje własność twoich zdjęć i wideo

Instagram nie przejmuje właśności twoich zdjęć i filmów ale ma naprawdę głęboką licencję na ich korzystanie. W regulaminie Instagrama czytamy, że tylko usunięcie postu lub konta jest sposobem na zerwanie udzielonej IG licencji.

Jak chronić na swój content na Instagramie

Rolki na Instagramie, posty i wideo zabezpiecz znakiem wodnym ze swoim logo, wtedy gdy obawiasz się, że twój materiał zostanie przechwycony przez media, telewizję lub pudelek

Rozwiązanie problemu może Ci się nie spodobać

Korzystając z Instagrama nie ma możliwości pozbawienia go licencji do wszystkich publikowanych przez ciebie rzeczy w tym serwisie. Co więcej, nie zwalnia Cię to z obowiązku zapewniania, że te zdjęcia, nagrania nabyłeś lub stworzyłeś legalnie dochowując wszystkich obowiązków prawa autorskiego, licencji na czcionki, grafiki itd., gdyż wg Instagrama wciąż jesteś ich właścicielem i na tobie ciążą te obowiązki i odpowiedzialność prawna.

Jak wspomniałam wyżej tylko usunięcie konta lub postu powoduje zerwanie tej więzi z IG co w praktyce na niewiele się zdaje, bo każdy chciałby korzystać z tego serwisu. Rozwiązaniem wydaje się dodawanie znaków wodnych, szczególnie dla tych produkcyjnie drogich wideo takich jak nagrywanych dronami, z dalekich podróży, które mogą być łatwym contentem dla dziennikarzy do uzupełnienia swoich reportaży telewizyjnych.

Obejrzyj wideo z mojej ostatniej instakaruzeli na Instagramie i obserwuj mnie na @natalia.nuutinen

Co dalej

Zapisz się na mój newsletter i zajrzyj na Instagrama

Być może zaciekawi Cię też omówienie \”na żywo\” prawa przeszukania i przesłuchania świadka na przykładzie serialu Netflix Fauda – LINK

\"\"

Przeczytaj także

1 myśl o “Reels. Zanim opublikujesz pierwsze Rolki na Instagramie”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top