Co zrobić aby sąd oddalił wniosek gminnej komisji GKRPA czyli Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Aby skutecznie i strategicznie przygotować się do nadchodzącej rozprawy sądowej musisz dowiedzieć się o dwóch typach rozpraw w sądzie i czym różni się oddalenie wniosku od jego odrzucenia.
Postępowanie sądowe w sprawie o przymusowe leczenie odwykowe toczy się w trybie nieprocesowym. To ważne. Oznacza, że sędzia wydaje postanowienie a nie wyrok, a sprawę wszczyna wniosek a nie pozew. Wniosek składa GKRPA, ty będziesz tylko uczestnikiem a nie stroną w sprawie.
Więcej o przebiegu rozprawy pisałam w tym artykule Jak uniknąć przymusowego leczenia odwykowego – link.
Oddalenie vs. odrzucenie wniosku
Podczas rozprawy sędzia rozważa czy wniosek gminnej komisji uwzględnić czy go oddalić. No właśnie. Uwzględnienie wniosku oznacza nałożenie na Ciebie obowiązku leczenia. A co oznacza termin oddalenia wniosku i odrzucenia wniosku i czym się one od siebie różnią?
Kiedy sąd odrzuca wniosek GKRPA
Swoją szansę na to co zrobić aby sąd oddalił wniosek GKRPA powinieneś rozważać tak jak prawnik. Od początku. Poszukaj prawnych motywów dlaczego wniosek gminnej komisji jest błędny, nielegalny i w ogóle nie powinien zostać przez sąd rozpatrywany.
Błędy proceduralne
Błędy proceduralne to podstawy do wniosku o odrzucenie wniosku GKRPA. Może to być np. błędnie wskazane osoba – złe nazwisko, adres, pesel. Ale też brak legitymacji procesowej u GKRPA czyli np. wniosek podpisała nieupoważniona osoba, organ był w niepełnym składzie.
Art. 199 w zw. z art. 13 § 2
Sąd odrzuci pozew:
1) jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna;
2) jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;
3) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie.
kodeks postępowania cywilnego
Przesłanki prawne
Kiedy proceduralnie wszystko odbyło się ok. To zacznij gromadzić dowody na wniosek o oddalenie wniosku GKRPA. Zacznij od powodów dlaczego wniosek GKRPA do sądu jest bezpodstawny, bo:
- nie jesteś osobą uzależnioną,
- jesteś wyleczony/po lub w trakcie dobrowolnej terapii odwykowej,
- jesteś osobą uzależnioną ale nie demoralizujesz młodzieży, zaspokajasz finansowo potrzeby rodziny, nie zakłócasz spokoju lub porządku publicznego, nie powodujesz rozkładu życia rodzinnego,
- robisz to co wyżej ale nie w związku z nadużywaniem alkoholu tylko z jakiegoś innego powodu.
Co zrobić aby sąd oddalił wniosek gminnej komisji GKRPA
Aby sąd oddalił wniosek gminnej komisji GKRPA musisz przedstawić sądowi powody dlaczego przymusowe leczenie odwykowe wobec Ciebie jest niepotrzebne i że twoja sytuacja i zachowanie nie spełnia przesłanek art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości o którym pisałam w artykule podlinkowanym w drugim akapicie.
Jeśli nie uda Ci się tego dokonać to sąd orzeknie wobec ciebie obowiązek leczenia w trybie ambulatoryjnym albo stacjonarnym.
Jak uniknąć leczenia w zakładzie zamkniętym pisałam w artykule o wniosku o uchylenie obowiązku leczenia – link: https://natalianuutinen.eu/wniosek-o-uchylenie-obowiazku-leczenia/
Co dalej
Chcesz wiedzieć co robić aby uniknąć przymusowego leczenia odwykowego? Pobierz bezpłatny plan działania PDF
Wypełnij formularz poniżej.