Pomówienie dla początkujących

Sprawa o pomówienie dla początkujących

Czujesz się pomawiany i nie wiesz co z tym dalej zrobić? Na moim blogu wiele osób skarży się na pomawianie w Internecie, w pracy czy w rodzinie, lecz niewielu tak naprawdę wie jak sobie z dalej tym poradzić. Nic w tym dziwnego, bo to praca która należy do nas – prawników. Bloga piszę jednak dla osób, które chcą samodzielnie prowadzić swoje sprawy dlatego w dzisiejszym wpisie pokażę Ci procedurę postępowania w sprawie o pomówienie -dla osób początkujących.

Definicja

Pomówienie to przestępstwo ścigane z art. 212 kodeksu karnego. Polega na pomawianiu innej osoby o postępowanie, które ma poniżyć ją w opinii publicznej.

Pomówienie to przestępstwo prywatnoskargowe. To ważna informacja – ale o tym porozmawiamy później.

Czytaj także: 5 rzeczy, które warto zrobić w razie pomówienia – link, Jakie odszkodowanie za zniesławienie – link, Pomówienie vs zniesławienie – link, Proces o zniesławienie – kiedy nie warto – link

Kara

Kara za pomówienie to:

1. grzywna,

2. ograniczenie wolności lub

3. pozbawienie wolności.

Dodatkowo można uruchomić obok się toczący proces cywilny – o naruszenie dóbr osobistych, w którym można domagać się:

1. przeprosin w prasie,

2. zadośćuczynienia pieniężnego,

3. odszkodowania

Koszty procesu

Koszt wniesienia prywatnego aktu oskarżenia to 300 zł.

Pomówienie to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że nie prokurator składa do sądu akt oskarżenia, a ty osobiście (lub przez pełnomocnika- radcę prawnego lub adwokata.) Masz na to 1 rok, licząc od czasu kiedy pomówienie się wydarzyło.

Można starać się o zwolnienie z opłaty, o ile twój stan finansowy nie pozwala na jej pokrycie.

Oczywiście jeśli zlecisz prawnikowi prowadzenie twojej sprawy to twoje koszty wzrosną o wynagrodzenie dla radcy prawnego lub adwokata.

Na tym blogu pokazuję jednak jak prowadzić sprawy prawne samodzielnie, więc czytaj dalej.

Dowody

Jak udowodnić pomówienie?

Pomówienie można udowodnić na wiele sposobów. Np. przesłuchanie świadków, utrwalenie kopii rozmów, widoku strony internetowej lub forum, kopia postu na facebooku, list, e-mail, notatki własne ze zdarzeń.

W przypadku utrwalenia dowodów pomówienia w Internecie, warto skorzystać z usług detektywa, który odpowiednio je zabezpieczy.

Powody – czy to już

Kiedy wiadomo, że sprawa nadaje się do sądu.

Pomówienie do przestępstwo z rozdziału 27. kodeksu karnego pod tytułem przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej.

Czym różni się cześć od godności pisałam już kilka razy na blogu, zajrzyj więc do serii tematycznej – #Zniesławienie – link.

W skrócie chodzi o to, że obrażane jest niejakie wyobrażenie na temat własnej osoby i jest to robione bezprawnie.

Odpowiadając więc na pytania kiedy warto wnieść sprawę do sądu o pomówienie – odpowiadam, zawsze wtedy kiedy czujesz, że twoja cześć lub godność zostały pomówione w ten sposób, że poniżają Cię w opinii u innych.

Bonusowa wskazówka od prawnika – zdobądź jak najszybciej dane osobowe sprawy, najlepiej jego PESEL.

Opłacalność sprawy o pomówienie

Specjaliści od PR mówią że opinia (cześć, wizerunek) to waluta przyszłości. To dzięki opinii dostaje się awanse, lepsze miejsca pracy, rozpoznawalność i kontakty z VIP-ami. Tym samym jest bezcenna. Marketingowcy powiedzą Ci, że opinia o tobie to twoja marka i każdy ma swoją. Od ciebie zależy czy jest dobra czy słaba.

Zostawiając te rozważania na boku, zła opinia, krzywdząca opinia, bezprawna i niezasłużona może powodować wiele przykrości w życiu nie tylko tobie ale twoim dzieciom i rodzinie. Raz puszczone w eter oskarżenie, gdy nie spotka się z kontr ripostą może być postrzegane jako prawdziwe. Dlatego niezależnie od tego czy obawiasz się, że sprawa sądowa będzie kosztowała Cię w pieniądzach bądź w stresie to nie odrzucaj z góry pomysłu sprawy sądowej jako zbyt wydumanej i proszę Cię bardzo nie zaczynaj sobie wmawiać, że przecież nic takiego się nie stało. Plagą przyszłości ma być depresja, a ją powoduje m.in zaprzeczanie własnym odczuciom i emocjom.

Jak pisałam wyżej koszt wszczęcia sprawy sądowej to 300 zł. Wynagrodzenie prawnika – nieznane. U mnie na blogu pracuję już nad wzorem Prywatnego Aktu Oskarżenia – do samodzielnego wypełnienia, abyś te koszty mógł minimalizować i zająć się swoimi sprawami prawnymi na poważnie. Napisz w komentarzu pod postem co powstrzymuje Cię przed pozwaniem sprawcy do sądu a już dziś, wypełnij formularz poniżej.

Wkrótce do pobrania – checklista warunków

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top