Działalność w social mediach – 7 największych błędów prawnych

Od czego zacząć budowanie marki osobistej w social mediach? Na początek wystarczy nie popełniać niżej wymienionych błędów.

1. Naruszenie tajemnicy korespondencji – błąd numer 1 instagramerek

Widzę to często na Instagramie. Jakaś osoba w stories prosi o wysyłanie jej odpowiedzi na jakieś pytanie a potem je w tych stories publikuje.

Pamiętaj tajemnica korespondencji to jedno z dóbr osobistych chronione prawem cywilnym. Tajemnica korespodnecji oznacza, że nadawca wiadomości ma uzasadnione podstawy sądzić że jego wiadomość zostanie poufna i trafi tylko do uszu adresata. Ta zasada dotyczy także social mediów w tym wiadomości DM na Instagramie.

2. Brak przeniesienia majątkowych praw autorskich

  • logo
  • zdjęcia z sesji fotograficznej
  • projekt graficzny strony www,
  • zamówione grafiki banerowe, reklamowe lub edukacyje.

Wykupując u kogoś usługę wykonania projektu graficznego np. logo lub szablonu karuzeli na Instagram sprawdź czy autor zapewnia przeniesienie majątkowych praw autorskich to wykonanego projektu lub dzieła. W przciwieństwie do osobistych praw autorskich, te majątkowe są zbywalne o ile autor wyrazi taką chęć.

Dokument z oświadczeniem o przeniesieniu majątkowych praw autorskich trzymaj w ważnych dokumentach w razie kontroli lub sporu sądowego.

3. Pobieranie i publikowanie zdjęć z Pinteresta lub Google bez zgody autora

Co grozi za publikowanie u siebie plików pobranych z Internetu? Najczęściej pozew o zapłatę lub gorzej zawiadomienie prokuratury o kradzieży zdjęć, muzyki itp.

Jednak jest kilka możliwości prawnych, z których możesz skorzystać kiedy musisz lub chcesz wykorzystać cudze rzeczy. Możesz:

  • poprosić o zgodę,
  • przeczytać politykę prywatności i sprawdzić czy jest tam ogólna zgoda na pobieranie zdjęć.
  • możesz skorzystać z prawa cytatu,
  • poszukać zdjęć na Wikipedii na licencji Creative Commons Zero – obejrzyj wideo – LINK
  • poszukać darmowych zdjęć w bankach zdjęć np. w polskim Kaboompics
  • poszukać zdjęć z domeny publicznej np. w Narodowym Centrum Cyfrowym
  • wykorzystać jedynie fragment utworu lub dokonać artystycznej \”przeróbki\” wskazując autora oryginalnego zdjęcia.

Daj znać w komentarzu, z którego sposobu korzystasz najczęściej.

4. Używanie szablonów, czcionek poza licencją

Nawet rzeczy kupione w Creative Market lub Etsy, a także kursy, ebooki czy webinary które kupujesz w Internecie często są tak naprawdę sprzedażą licencji do używania tych rzeczy. Licencja jak to licencja ma wiele obwarowań prawnych. Przede wszystkim musi określać czas i zakres prawa do używania licencjonowanych rzeczy jak np. możliwość kopiowania, udostępniania innych czy używania we własnych produktach do sprzedaży.

Kupując lub pobierając rzeczy z Internetu zawsze sprawdzaj jakiej licencji udziela Ci autor.

Co do czcionek sprawdzaj czy są na licencji komercyjnej. Będziesz jej potrzebować choćby do publikacji inforgrafik czy karuzel na Instagramie z konta typu biznesowego.

Co do zdjęć sprawdzaj czy są do pobrania na najkorzystniejszej licencji – Creative Commons Zero lub z domeny publicznej. Co to jest dobema publiczna? Obejrzyj wideo – LINK

5. Uwaga z krytyką – marka osobista w social mediach

Dziennikarze i politycy są przeszkoleni w zakresie granic wolności słowa. Krytyka jest dozwolona o ile jest zasadna. Dowody na podstawie których dopuszczamy się krytyki dobrze jest przechowywać na zaś, aby zawsze mieć podstawę do wytłumaczenia się przed sądem w razie pozwu o naruszenie dóbr osobistych (tzw. pozew o zniesławienie).

Przeczytaj także: Co grozi za oczernianie innej osoby – LINK

Przeczytaj także: Pozew o zniesławienie [wzór PDF do pobrania] – LINK

6. Przekroczenie granic prawa cytatu

Prawo cytatu to środek prawny, który zapewnia każdemu możliwość korzystania z cudzego utworu: zdjęcia, muzyki, plakatu o ile został on już publicznie wystawiony = upubliczniony przez autora (nie publikuj cudzych zdjęć prywatnych- to przestępstwo).

Prawo cytatu zezwala na publikację fragmentu utworu i tu trzeba uważać na prawne rozumowanie pojęcia fragment. Bo iIe tak naprawdę % cudzego dzieła można pokazać w ramach prawa cytatu i nie narazić się na konsekwencje prawne? Niektórzy mówią o 20%, sąd w swoich dotychczasowych wyrokach mówi jednak o takim fragmencie, który nie pozwoli pomylić osoby repostujące za autora danego utworu, tekstu, zdjęcia, grafiki itd.

7. Niezabezpieczona marka osobista w social mediach

Często marki osobiste, blogerzy, influencerzy, osoby prowadzące swoje konta na Instagramie i w innych social mediach popełniają ten błąd – zapominają oznaczyć siebie jako autora danej infografiki, karuzeli, zdjęcia, muzyki, projektu, kursu, ebooka i innych materiałów i produktów cyfrowych.

Poświęcając dużo czasu na tworzenie contentu warto go zabezpieczyć prawnie lub chociaż wskazać na swoje autorstwo i zakres w jakim inni mogą z niego korzystać. Normalnie, robi się to w polityce prywatności – wskazując prawo do korzystania z twojego logo, pobierania twoich zdjęćlub też można tego całkowicie zakazać. A w razie płatnych produktów ujmij twoją wolę w regulaminie lub umowie sprzedaży w sklepie internetowym.

Zdjęcia dodatkowo można zabezpieczyć poprzez rejestry takie jak copyright.gov które zajmują się cyfrowym oznaczaniem zasobów elektronicznych w celu ochrony praw autorskich ich autorów.

Podsumowanie

Marka osobista w social mediach poradzi sobie świetnie o ile od początku zadba po pierwsze o 1. przestrzeganie prawa internetu w tym prawa autorskiego i dóbr osobistych. Po drugie 2. o prawne zabezpieczenie własnej marki przed kopiowaniem, kradzieżą i defamią.

Z dzisiejszego artykułu dowiedziałaś/-eś się się 7 kluczowych elementach o które warto zadbać w social mediach. A jeśli chcesz wiedzieć jak swoją markę chroni James Bond ▼

Przeczytaj także: 7 niezwykłych zabezpieczeń prawnych, które strzeżą markę 007 James Bond – LINK

1 myśl o “Działalność w social mediach – 7 największych błędów prawnych”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top