Jeśli chodzi o przymuszenie osoby dorosłej do podjęcia leczenia odwykowego to konieczne jest uzyskanie postanowienia sądowego nakładającego na osobę obowiązek leczenia odwykowego, który trwa normalnie 2 lata.
Proces uzyskiwania skierowania na leczenie odwykowe
Aby rozpocząć proces uzyskania skierowania na leczenie odwykowe niezbędne jest zawiadomienie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (dalej Gminna Komisja RPA) bo to Gminna Komisja RPA a nie ty będzie prowadziła postępowanie w sprawie skierowania osoby na leczenie odwykowe.
Gminna Komisja poprowadzi własne postępowanie w którym spróbuje zdeterminować czy wskazana osoba rzeczywiście ma problem i czy rzeczywiście zachodzi konieczność przymuszenia jej do leczenia. Pamiętaj w Polsce dominuje zasada dobrowolności w podjęciu leczenia odwykowego gdyż przymus prawny to poważny środek ograniczający konstytucyjne prawo do wolności.
Gdy Gminna Komisja RPA zbierze wymaganą prawem dokumentację skieruje do sądu: Wniosek o przymusowe leczenie odwykowe.
Przesłanki prawne
W postępowaniu sądowym będzie musiała wykazać że 1. nie tylko zachodzi stan uzależnienia od alkoholu (dowód: badanie biegłego) ale i zachodzi jednocześnie jedna z 4 przesłanek prawnych:
- demoralizacja małoletniego,
- zakłócanie spokoju,
- zakłócanie porządku publicznego,
- nie zaspakajanie potrzeb rodziny.
Gdy choć jeden z warunków nie zostanie spełniony, osoba nie może w sposób przymusowy zostać skierowania na leczenie odwykowe.
Pamiętaj jednak, że zawsze może podjąć się dobrowolnie takiego leczenia. Pomocy i terapeuty szukaj na stornie internetowej Agencji PARPA – link.