Czy-mozna-odmowic-leczenia-odwykowe-blog-mec.-Natalii-Nuutinen

Czy można odmówić leczenia odwykowego

Zasadą panującą w Polsce jest zasada dobrowolności leczenia odwykowego – także tak można odmówić leczenia odwykowego….o ile nie zostało wydane prawomocne postanowienie sądowe o zastosowaniu wobec osoby przymusowego leczenia odwykowego.

Przymusowe leczenie odwykowe od alkoholu

Przymusowe leczenie odwykowe znosi zasadę dobrowolności leczenia i oznacza, że w okresie 2 lat trwania sądowego obowiązku leczenia osoba może być w sposób przymusowy doprowadzona do ośrodka leczenia (jeśli sąd orzekł leczenie w ośrodku zamkniętym. Sąd może orzec także leczenie w sposób ambulatoryjny a więc spotkania z terapeutą z wolnej stopy).

Konsekwencje ucieczki z odwyku

Istnieją przypadki że osoby które mają nałożony obowiązek leczenia de facto nie podejmują się leczenia, gdyż lekarz w ośrodku odwykowym nie za bardzo może siłą go zmusić do pozostania w ośrodku. Za to za każdym razem może wzywać sąd o wielokrotne poszukiwanie zbiega i doprowadzanie przez Policję do ośrodka leczenia.

Dlatego dużo lepiej jest uniknąć przymusu leczenia odwykowego i postarać się o dobrowolne leczenie terapeutyczne. Jednak chcę zbić stereotyp, jakoby przymusowe leczenie odwykowe nie przynosiło efektów. Otóż przeglądając statystyki sądowe wynika z nich że połowa osób które podjęła się przymusowego leczenia odwykowego – zakończyła je z sukcesem!

Co dalej

Przeczytaj także artykuł: Czy można trafić do więzenia za niepodjęcie leczenia odwykowego – link

\"Natalia

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top