Dropshipping komu się to opłaca

Dropshipping. Komu się to opłaca?

Dropshipping obiegł social media jako nowy sposób na zostanie milionerem. I faktycznie sprawdzając założenia i model biznesowy wygląda to bardzo obiecująco. Zero barier wejścia, wiara we własną przebojowość i umięjętność pisania ofert sprzedażowych i seo optymalizacji powinna wystarczyć. Tylko że dla hurtowni liczba ryzyk prawny wydaje się przytłaczająca

Droppshiping. Komu się to naprawdę opłaca?

Dropshipping to model biznesowy mający na celu rozdzielenie roli sprzedaży produktów od roli przechowywania i wysyłki towarów. Osoba zakładająca sklep online sprzedaje produkty jedynie poprzez tworzenie ich opisów i obsługi procesu sprzedaży. Następnie to hurtownia przyjmuje od przedsiębiorcy zamówienie i w imieniu jego sklepu internetowego przygotowuje produkt do wysyłki.

Co na tym traci hurtownia?

  • Hurtownia traci możliwość oznaczenia własnej marki a jak wiadomo silna marka to lepszy biznes.
  • Hurtownia ponosi ciężkie ryzyka i obowiązki prawne: zarówno wobec przedsiębiorcy który pozyskał sprzedaż jak i polityki i obsługi ewentualnych zwrotów.
  • Niejasne obowiązki: na kim ciąży rękojmia za wadliwy produkt, gwarancja, odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, odpowiedzialność za dotrzymanie terminów: wysyłki, odpowiedzalność za kurierów itd.
  • brak kontroli nad opisami sprzedawanych produktów z którymi hurtownia może się nie końca zgadzać.
  • brak kontroli nad etycznymi aspektami procesu sprzedaży przez drugą stronę

Co na dropshippingu zyskuje hurtownia?

  • To na pozyskującym sprzedaż przedsiębiorcy ciąży obowiązek „compliance” czyli zgodności z prawem obsługi sprzedaży online i obsługi płatności online w tym konieczność posiadania wielu regulaminów: sprzedaży online, modyfikacji zamówienia, przyjmowania płatności kartą, zapisów na newsletter itd.
  • Brak konieczności tworzenia unikalnych opisów produktów w internecie
  • brak konieczności tworzenia treści seo czyli tzw. pozycjonujących sklep internetowy wyższej w przeglądarce Google
  • brak konieczności obsługi zapytań e-mail kupujących.

Dropshipping- dzielone ryzyka prawne

Tak jak więc przeczytałeś/-ałaś taki dzielony model ryzyk biznesowych pomiędzy dwóch przedsiębiorców wydaje się jednocześnie korzystny i nierównomierny. Zanim więc zdecydujesz się na oferowanie współpracy własnej hurtowni w ramach umowy dropshippingu musisz bardzo ale to bardzo zadbać o dobrą i szczegółową umowę współpracy.

Podsumowanie. Dropshipping czy to się opłaca

Gdybym to ja była hurtownią i rozważałabym czy podjąć z młodym przedsiębiorcom współpracę na zasadach dropshippingu chyba jednak bym się na to nie zdecydowała. Co prawda przejście własnej działalności handlowej do ecommerce wydaje się naprawdę trudne to już przynajmniej od dekady wiele przedsiębiorców skutecznie dokonało tego procesu. Wymaga to zatrudnienia, zlecenia czy po prostu nauczenia się wielu aspektów biznesu online ale jest to wiedza, która się przyda na całe życie. Rozważając więc dropshipping rozważ czy masz środki abym samodzielnie zlecać: copywriting, przygotowanie dokumentacji prawnej, pozycjonowanie seo, tworzenie tekstów blogowych, tworzenie opisów produktów i obsługa zamówień online, tworzenie grafik lub zdjęć produktowych. Wiele osób zajmuje się tym samodzielnie. Jeżeli jednak wolisz pozostać jedynie zapleczem i dbać jedynie o magazynowanie i wysyłkę produktów to dobrze się wyceń. Bo to właśnie te aspekty które internetowi przedsiębiorcy najbardziej się boją.

Przeczytaj także: Aspekty prawne założenia bloga 2023 – link.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top