Czy-sztuczna-inteligencja-lamie-prawo-Poznaj-najwieksze-wyzwania-prawne-zwiazane-z-AI-i-Czat-GPT

Czy sztuczna inteligencja łamie prawo? Poznaj największe wyzwania prawne związane z korzystaniem z AI i Czat GPT

W tym artykule opowiem o największych wyzwaniach prawnych związanych z AI, które wymagają uwagi ze strony nie tylko prawników i decydentów ale i społeczeństwa w ogólności.

Sztuczna inteligencja a prawo

Sztuczna inteligencja, mimo że już powszechnie stosowana, wciąż budzi wiele kontrowersji związanych z jej wpływem na prawo i etykę. Od kwestii odpowiedzialności za działania AI po prywatność danych i dyskryminację, problemy prawne związane z AI są coraz bardziej powszechne i złożone.

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina, która stale rozwija się i przyczynia się do zmian w wielu dziedzinach życia, w tym w biznesie, medycynie i prawie. Jednak razem z postępem technologicznym prawnicy odkrywają coraz to nowe problemy prawne związane z upowszechnianiem sztucznej inteligencji AI chociażby w takich usługach jak Czat GPT czy popularnym edytorze graficznym Canva.

Odpowiedzialność prawna twórców AI

Jednym z największych wyzwań prawnych związanych z AI jest kwestia odpowiedzialności. Kto ponosi odpowiedzialność za błędy popełnione przez AI? Czy można pozwolić na to, aby decyzje dotyczące ludzi były podejmowane przez algorytmy? W ostatnim czasie pojawiło się wiele przypadków, w których decyzje podejmowane przez AI miały negatywne skutki dla ludzi, np. odrzucenie wniosków o kredyt czy niesłuszne skazania a także głośna sprawa dyskryminacji kobiet przez system sztucznej inteligencji firmy Amazon podczas procesu rekrutacji na stanowiska pracy w tej firmie.

Czy sztuczna inteligencja kradnie dane z internetu?

Innym problemem prawnym związanym z AI jest ochrona prywatności i danych osobowych. W przypadku AI, maszyny często korzystają z dużej ilości danych, które mogą obejmować informacje wrażliwe, takie jak informacje medyczne lub dane biometryczne. Istnieją obawy, że firmy korzystające z AI mogą łamać prywatność i ochronę danych osobowych podczas zaciągania danych niezbędnych do przetworzenia aby sformułować odpowiedź na zadane jej pytania.

Kto ponosi skutki prawne za wadliwe odpowiedzi Czata GPT?

Kwestią, która budzi sporo kontrowersji, jest także pytanie o to, czy AI może zostać pozwane. Chociaż AI jest tylko narzędziem, które działa na podstawie algorytmów i programów, to wydaje się, że sztuczna inteligencja powinna odpowiadać za swoje decyzje i działania. Jednakże, w większości krajów, AI nie jest uznawana za osobę prawną i nie może być pozwana. Kwestia otwarta kogo zatem pozwać w sytuacji gdy np. zastosowanie się do jej wskazówek spowoduje szkodę na osobie. Normalnie będzie to chociażby odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny czy firmy farmaceutycznej za niedostateczne przebadanie nowej substancji. W przypadku sztucznej inteligencji może to być albo firma zlecająca stworzenie własnego programu sztucznej inteligencji albo sam programista który stworzył program lub algorytm.

Dlaczego sztuczna inteligencja AI nie rozpoznaje praw cywilnych?

Kolejnym problemem prawno-etycznym związanym z AI jest kwestia dyskryminacji. Algorytmy, które działają w oparciu o dane historyczne, mogą wprowadzać błędne wnioski na temat grup ludzi, co może prowadzić do dyskryminacji na podstawie rasy, płci, wieku czy orientacji seksualnej a wręcz są już w jakiś sposób udokumentowane przypadki że sztuczna inteligencja celowo pomija wypracowane przez społeczeństwo tzw. prawa cywilne, które są uznawane przez nią obniżające maksymalną skuteczność do której jako „osoba” bezuczuciowa jest stworzona. Chodzi tu przede wszystkim o dyskryminowanie ludzi o odmiennym niż biały kolorze skóry twarzy w przypadku programów działających na podstawie algorytmów rozpoznających twarz, pomijanie kobiet w awanasach ze względu na możliwość zajścia w ciążę, propagowania niewolnictwa jako opłacalnej formy pracy i wiele innych przykrych rozwiązań których my jako ludzkość w drodze ewolucji wyemitowaliśmy ze swojego funkcjonowania.

Podsumowanie

Wszystkie te problemy pokazują, jak ważne jest zrozumienie i uregulowanie kwestii prawnych związanych z AI. Firmy, które korzystają z AI, powinny opracować odpowiednie zasady i procedury, aby minimalizować ryzyko popełnienia błędów i naruszenia praw człowieka. Rządy i organy regulacyjne powinny również działać, aby opracować wytyczne i przepisy, które będą zapewniać ochronę praw człowieka i zminimalizują ryzyko negatywnych skutków związanych z AI.

Jak myślisz czy uda nam się uregulować prawnie status sztucznej inteligencji AI tak aby służyła ludzkości a nie niweczyła jej dorobek?

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo. Lista linków które warto odwiedzić aby zwiększyć świadomość o zagrożeniu w sieci – link

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top