Rozwód z orzekaniem o winie kiedy warto

Rozwód z orzekaniem o winie. Kiedy warto pójść na całość

Poczucie krzywdy, trudna sytuacja czy świat zapewnia że lepiej rozwieść się szybko, jakoby długi rozwód miał zaszkodzić dzieciom, sobie i wszystkim dookoła. Co jednak na ten temat ma do powiedzenia prawnik?

Zdania w branży są różne ale w tym artykule przybliżę Ci mój punkt widzenia. Rozwód bez orzekania o winie warto rozważyć w sytuacji gdy samemu jest się powodem dla którego małżeństwo ma się rozwieść. A także gdy przed ślubem była zawarta intercyza, lub sytuacja finansowa jest zupełnie jasna i bezkonfliktowa oraz gdy małżonek chcący rozwodu zapewnia na piśmie warunki lepsze niż gdyby zapewne przydzielił je sąd.

W każdej innej sytuacji pod względem prawnym zazwyczaj bardziej będzie się opłacało postaranie się o rozwód z orzekaniem o winę. A czemu?

3 sytuacje gdy warto rozważyć rozwód z orzekaniem o winie

Po pierwsze każdy rozwód będzie emocjonalny i zapewne krzywdzący. Z tego też powodu nie zawsze warto go przyspieszać. Szczególnie nie za wszelką cenę. Szczególnie nie za cenę rezygnacji z własnej moralności i honoru. Bo w sumie to gdzie niby ma Ci się spieszyć? Rozwód z orzeknięciem winy drugiej strony daję Ci dużo większe korzyści prawne. Przede wszystkim niewielu wie, że sąd wcale nie ma obowiązku dokonać rozwodu. W polskim kodeksie prawnym istnieje sytuacja gdy sąd może odmówić rozwodu jeśli domaga się go jedynie osoba która zawiniła a drugiemu małżonkowi wcale się to nie będzie „opłacało” np. przez wzgląd na zaawansowany wiek, benefity socjalne czy emerytalne, dobrobyt ekonomiczny, renomę lub wzgląd na wyznawaną religię.

Po drugie rozwód z orzekaniem o winie daje szansę na alimenty nie tylko na dzieci ale i na alimenty na drugiego małżonka czyli obowiązek finansowego wsparcia w razie groźby niedostatku w sytuacji rozwodu.

Po trzecie, rozwód z orzekaniem o winie daje jasny komunikat dla rodziny, znajomych i dzieci i w pewien sposób zadośćuczynia poczuciu krzywdy- czemu cały system i idea prawa i sprawiedliwości tak naprawdę ma służyć. Nie ma co „kłamać” że rozwód nastąpił bez widocznej winy drugiej osoby jeśli społeczeństwo i tak wie że jest inaczej. Także moralność nie powinna skłaniać osoby do przyspieszania rozwodu w celu ułatwiania życia osobie zawiniającej rozpadu małżeństwa.

Co dalej?

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozstrzygnięciu czy lepiej wnioskować o rozwód z orzekaniem o winie lub bez albo w ogóle czy lepiej się rozwieść czy nie to napisz hasło: WINA ROZWÓD w sekcji komentarzy pod tym artykułem to napiszę bardziej szczegółowy poradnik w tym temacie, który pomoże Ci samodzielnie określić własną sytuację prawną lub po prostu zapytaj mnie o termin konsultacji prawnych.

Podsumowanie – rozwód z orzekaniem o winie

Tak jak więc przeczytałeś/-ałaś rozwód bez orzekania o winie nie zawsze się opłaca ani finansowo ani moralnie ani wychowawczo. Co prawda rozwód z orzekaniem o winie będzie trwał dłużej a to ze względu na konieczność przeprowadzenia dowodu np. z dokumentów czy przesłuchania świadków ale tak naprawdę po to płaci się podatki by mieć taką możliwość dochodzenia swoich praw i racji. Wyroki sądowe wciąż są publikowanie w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej i są publikowane publicznie a przez to są materiałem edukacyjnym, moralnym świadectwem naszych czasów dla potomnych i nie ma co go zakłamywać. A nawet gdyby sąd nie orzekł o wyłącznej winie drugiej strony i tak skorzysta na tym twój dobrostan psychiczny poprzez ujawnienie prawdziwej wersji wydarzeń.

To nie jest tak, że rozwód bez orzekania o winie bardziej się opłaca. Wręcz przeciwnie, z wielu względów czasami to rozwód z orzekaniem o winie będzie tym korzystniejszym

mec. Natalia Nuutinen

Przeczytaj także: Zszargana opinia i co dalej? Konsekwencje prawne zniesławienia – link.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top