Jak unieważnić umowę. Lista błędów przy unieważnieniu umowy

Jak nie unieważniać umów. Lista największych błędów

Proces unieważnienia umowy: Błędy, których należy unikać

W życiu zawodowym i prywatnym zdarzają się sytuacje, w których unieważnienie umowy staje się nieuniknione. Niemniej jednak, proces ten jest pełen pułapek i pełen decyzji do podjęcia, które mogą mieć poważne konsekwencje prawne. W niniejszym artykule omówię najczęstsze błędy popełniane przy unieważnianiu umów z punktu widzenia mojej praktyki prawnej.

1. Nieprawidłowe ustalanie podstaw unieważnienia umowy

Każda umowa może być unieważniona jedynie na podstawie określonych przepisów prawa. Nie może być tak, że osoby w skutek obopólnej lub samodzielnej decyzji uzgadniają lub wymuszają unieważnienie umowy. Błędne ustalanie podstaw unieważnienia, może skutkować odrzuceniem wniosku o unieważnienie. Prawidłowe zidentyfikowanie podstaw prawnych jest więc kluczowe.

2. Brak powiadomienia drugiej strony

Wielu ludzi popełnia ten błąd, że nie informuje drugiej strony o swoich zamiarach dotyczących unieważnienia umowy. Zgodnie z zasadami sprawiedliwości i uczciwości, ważne jest poinformowanie drugiej strony o decyzji i podstawie prawnej chęci unieważnienia umowy. Brak tej komunikacji może skutkować roszczeniami o odszkodowanie .

3. Nieudokumentowane kroki unieważniające

Unieważnienie umowy powinno być poparte solidną dokumentacją. Pismo informacyjne o chęci unieważnienia umowy bez oparcia go na przepisach prawa lub dowodach na naruszenie przepisów prawa może osłabić wiarygodność i renomę strony unieważniającej. Dokładne udokumentowanie każdego kroku, każdego listu, każdego uzgodnienia między stronami jest kluczowe aby prawnik ewentualnie w wyniku konflikt miał jak pomóc prawnie.

4. Nieznajomość konsekwencji prawnych unieważnienia umowy

Unieważnienie umowy, rozwiązanie umowy, uznanie umowy za niezawartą, renegocjowanie umowy to tak naprawdę zupełne różne rozwiązania prawne które mają inne cele i inne podstawy prawne w kodeksie cywilnym lub w innych ustawach. Z tego też powodu zdecydowanie się na jedną z tych instytucji spowoduje inne konsekwencje prawne.

Co grozi w razie unieważnienia umowy

Unieważnienie umowy lub gdy kontrahent grozi Ci unieważnieniem umowy powoduje szereg konsekwencji prawnych. Między innymi między stronami grozi sytuacja pozostawania współpracy na warunkach tzw. „pozaumownych”. A poza umowny stosunek prawny spowoduje, że będzie brakowało wielu klauzul umownych zazwyczaj ratujących w trudnych sytuacjach czy w razie konfliktu rozliczenia się między byłymi partnerami umowami. Ale o tym i o innych konsekwencjach unieważnienia umowy będzie w kolejnych wpisie na blogu.

Podsumowanie – jak nie unieważniać umowy

Unieważnienie umowy to proces wymagający starannej analizy, odpowiedzialnego podejścia i prawidłowego procesu postępowania – zgodnego z obowiązującym prawem. Unikanie wyżej wymienionych błędów jest kluczowe dla skutecznego zakończenia umowy bez niepotrzebnych problemów prawnych. Zawsze skonsultuj się z prawnikiem, aby uzyskać fachową radę i upewnić się, że unieważnienie umowy przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Unieważnienie umowy warto zacząć od solidnego przeanalizowania umowy.

Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić samodzielnie napisz hasło: AUDYT UMOWY, w sekcji komentarzy pod tym artykułem a przygotuję odpowiedni poradnik.

Przeczytaj także: Jak legalnie unieważnić umowę – link.

Audyt umowy (z omówieniem)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top