Sprawiedliwość ludzka, boża, ludowa, społeczna. Można mieć poczucie sprawiedliwości lub jej braku. Sprawiedliwość można komuś oddać, wymierzać lub się jej domagać. Są tacy którzy bez zaspokojenia pragnienia sprawiedliwości nie mogą ruszyć dalej.
sprawiedliwość – co to jest
Za antycznym Ulpianem Sprawiedliwość to wola oddania każdemu co mu się należy. Za dewizą Habsburgów Sprawiedliwość jest podstawą państw.
Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuendi
Ulpian, prawnik rzymski 228 ne
dlaczego sprawiedliwość jest ważna
Sprawiedliwość to wola narodu, to element bez którego państwo jako umowa społeczna nie może istnieć a prawo nie może spełniać dwóch ze swoich 3 tradycyjnych funkcji.
Funkcje prawa to:
- kontrola zachowań,
- rozdział dóbr i ciężarów,
- regulacja konfliktów.
Lech Morawski, Wstęp do prawoznawstwa, Toruń 2016
3 prawdziwe rodzaje sprawiedliwości
Rozróżniamy:
- Sprawiedliwość równej miary – służy rozdziałowi dóbr i ciężarów oznacza w podobnych sytuacjach rzeczy i prawa powinny być rozdzielanie podobnie.
- Sprawiedliwość wymienna – służy rozdzielaniu dóbr i ciężarów ale według innej filozofii: każdemu stosownie do zobowiązań które na siebie przyjął w umowie.
- Sprawiedliwość proceduralna – dotyczy funkcji regulacji konfliktów a dokładniej jakie prawo ustanowić aby podejmowanie decyzji było dla każdego fair czyli sprawiedliwe.
podsumowanie
Sprawiedliwość to wola narodu oddania każdemu tego co mu należne. Bez poczucia sprawiedliwości i bez organów wymuszających realizację idei sprawiedliwości ani państwo ani prawo nie może zdrowo funkcjonować. Rozróżniamy 3 rodzaje sprawiedliwości z których ostatnia gra w obecnych czasach największą rolę i jest podstawą wszelkich praw pochodnych obywateli w tym prawa do uczciwego procesu sądowego, nie tylko dla ofiar przestępstw ale i dla oskarżonych.
Bez sprawiedliwości nie ma państwa prawa. Bez wymuszania przestrzegania prawa nie ma poczucia sprawiedliwości.
mec. Natalia Nuutinen
Czemu przyznawanie praw proceduralnych oskarżonym o potworne zbrodnie jest ważne? Bo nigdy nie wiadomo czy prokuratura poprawnie wskazała przestępcę. Bo nigdy nie wiadomo czy ty nie będziesz kolejną osobą fałszywie posądzoną o czyn, którego nie popełniłaś/-eś. Napisz mi w komentarzu jakie znasz głośne sprawy w których wymiar sprawiedliwości potwornie się pomylił.