Co robi radca prawny

Pełna lista uprawnień radcy prawnego jest naprawdę imponująca. Radca prawny to przede wszystkim osoba wykonująca zawód zaufania publicznego. To osoba, której porady prawne objęte są tajemnicą zawodową, to osoba bez której nie będiesz mógł reprezentować się w sądzie w niektórych kategoriach spraw zastrzeżonych rygorem przymusu adwokacko – radcowskiego.

Zawód radcy prawnego

To najmłodszy zawód prawniczy ale i najliczniejszy. Wybierają go przede wszystkim młodzi, postępowi prawnicy którzy nierzadko biegle mówią kilkoma językami, obsługują szeroko pojęty biznes i prawo cywilne czyli umowy i sprawy osób indywidualnych takie jak sprawy spadkowe, sprawy o zniesławienie czy o odszkodowanie.

co robi radca prawny

Radca prawny:

  1. sporządza umowy,
  2. sporządza pozwy sądowe,
  3. odpisuje na skargi,
  4. odpisuje na decyzje urzędnicze,
  5. pozywa państwo gdy narusza prawa i wolności jednostki,
  6. rejestruje spółki zoo i akcyjne,
  7. sporządza statut fundacji i stowarzyszeń,
  8. opiniuje planowane działania pod względem ich legalności,
  9. konsultuje problemy prawne osób indywidualnych wskazując możliwe drogi rozwiązania problemu,
  10. opracowuje strategie obrony,
  11. doradza strategicznie pod względem długofalowych konsekwencji raz podjętych decyzji,
  12. poprowadzi rozwód,
  13. poradzi w sprawach o alimenty lub podział władzy rodzicielskiej,
  14. pomoże w sprawach o spadek,
  15. i wiele innych.

Uprawnienia radcy prawnego

Radca prawny to tytuł zawodowy chroniony prawnie. Prawo do tytułowania się radcą prawnym lub mecenasem ma osoba, która ukończyła 5-letnie studia prawnicze, zdała egzamin wstępny na aplikację, odbyła 3- letnią aplikację w tym praktyki sądowe i praktyki w kancelarii patrona, zdała 5 dniowy państwowy egzamin zawodowy prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości.

Po badaniu charakteru kandydata na radcę prawnego zostaje on wpisany na listę radców prawnych i może przywdziać togę.

do jakich spraw potrzebny jest radca prawny

Radca prawny ma wyłączność do reprezentowania klientów w sądzie niektórych kategoriach spraw. W pozostałych kategoriach istnieje dowolność na to czy chcesz się sam reprezentować czy wynajmiesz do tego radcę prawnego. Jedna uwaga – radca prawny nie zawsze przyjmie każdą sprawę.

Radca prawny ma prawo do:

  • reprezentowania klientów przed wszystkimi sądami w Polsce na każdym szczeblu czyli w I instacji, II instacji, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym,
  • reprezentowania klientów przed wszystkimi trybunałami i sądami Unii Europejskiej,
  • reprezentowania klientów przed sądami w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej,
  • reprezentowania klientów w negocjacjach z bankami, organami władzy publicznej, urzędami w tym urzędami podatkowymi,
  • reprezentowania klientów przed międzynarodowymi Trybunałami, w tym Trybunałem Praw Człowieka, Międzynarodowym Trybunałem Karnym i do ścigania zbrodni ludobójstwa,
  • do udzielania porad prawnych firmom i osobom fizycznym,
  • do sporządzania projektów pism sądowych i umów,
  • do sporządzania opinii prawnych, przy tym cieszy się samodzielnością eksperta – a więc nikt, ani pracodawca, ani przełożeni, ani klient nie może wpływać na wynik opinii prawnej wydanej samodzielnie przez radcę prawnego,
  • do poświadczania za zgodność z orginałem kopii pism składanych w sądzie,
  • do zbierania dowodów na korzyść swojego klienta w tym zlecania przeprowadzenia opinii biegłym prywatnym,
  • i wiele innych.

Kto lepszy radca prawny czy adwokat

Obecnie zawód radcy prawnego i adwokata został zrównany pod względem uprawnień a więc są zupełnie tożsame zarówno w uprawnieniach do udzielania porad prawnych jak i do reprezentacji klientów przed sądem. Różnice polegają natomiast na tzw. \”tradycji\” zawodu. Adwokaci tradycyjnie udzielają pomocy prawnej w sprawach karnych i rodzinnych a radcowie prawni w sprawach cywilnych i biznesowych. Ale jak wskazano powyższej oba te zawody mogą świadczyć pomoc prawną w każdej z 12 dziedzin prawa.

kto tańszy radca prawny czy adwokat?

Niestety nie ma odpowiedzi na to kto jest tańszy radca prawny czy adwokat ponieważ są to zawody korporacyjne i organy samorządowe decydują o kształcie i etyce świadczenia usług prawnych. Obie korporacje nie przyjęły żadnych odgórnych stawek ani cenników za świadczenie pomocy prawnej. Adwokaci i radcowie prawni ustalają cenę swoich usług samodzielnie i uzależniają jej wysokość od własnego doświadczenia, biegłości w prawie i prestiżu marki kancelarii lub prawnika.

Dodatkowo prawo odgórnie określa opłaty sądowe od pism składanych w sądzie i leży to poza stawką wynagrodzenia dla radcy prawnego.

A w razie obrony z urzędu dla osób niedysponowanych finansowo państwo narzuca odgórnie ustalone stawki wynagrodzenia za reprezentację przez radcę prawnego lub adwokata.

kilka faktów o zawodzie radcy prawnego

  • radca prawny nie przyjmie każdą sprawę do prowadzenia,
  • jeżeli w sprawie jest ustanowiony pełnomocnik to do niego sąd będzie wysłał pisma sądowe a nie do osoby indywidualnek.
  • porady prawne udzielane przez radcę prawnego są objęte tajemnicą zawodową po to aby klienci wyjawili cały ogląd swojej sytuacji bez obawy o odpowiedzialność karną,
  • z tego względu radca prawny nigdy nie może podjąć się reprezentowania przeciwnika swojego byłego klienta,
  • dlatego też cena usług radcy prawnego może być wyższa (szczególnie w małych miastach) – bo bezpowrotnie traci możliwość współpracy z wieloma klientami ze względu na tzw. konflikt.

podsumowanie

Co robi radca prawny? Radca prawny świadczy pomoc prawną w postaci reprezentacji klientów przed sądami, sporządzania projektów pism i umów oraz świadczeniem porad prawnych w bardzo zawiłych sprawach.

Obecnie zawód radcy prawnego i adwokata został zrównany więc nie można powiedzieć kto jest lepszy czy kto jest tańczy radca prawny czy adwokat. Różnice polegają jedynie na tzw. \”tradycji\” gdzie adwokaci preferują sprawy karne i rodzinne a radcowie prawni sprawy biznesowe i cywilne osób indywidualnych.

Usługi radców prawnych objęte są tajemnicą z powodu świadczenia zawodu zaufania publicznego. Radcowie prawni ani adwokaci nie mogą przyjmować za klientów swoich byłych przeciwników ze względu na tzw. konflikt Jest to jedna z przyczyn która wpływa na cenę usług prawnych.

Uprawnienia radców prawnych są naprawdę szerokie i trzeba uważać na oszustów którzy posługuję się mianem kancelarii lub doradcy prawnego, którzy takie uprawnienia chcieliby mieć ale nigdy ich niedostaną. Skorzystanie z usług takich osób naraża na dużo wyższe koszta ponieważ muszą oni przekazywać sprawy w których nie mają uprawnień do prowadzenia certyfikowanym radcą prawnym.

Rejestr radców prawnych dzięki któremu możesz być spokojny o posiadanie pełni uprawnień znajdziesz na stronie www.kirp.pl.

Wpisz tam moje nazwisko i zobacz co Ci wyskoczy 😉

Do zobaczenia na Instagramie,

\"Natalia

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top