Niezależnie czy rozważasz ubezwłasnowolnić babcię, syna alkoholika, narkomana lub schorowanego ojca jest kilka faktów prawnych, które musisz poznać aby zrobić to skutecznie i zgodnie z prawem.
Ubezwłasnowolnienie – co to znaczy?
Ważne, by zacząć od definicji legalnej. Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna zawarta w tytule II Dziale I Kodeksu cywilnego pod tytułem Osoby fizyczne. Ubezwłasnowolnienie to odebranie osobie zdolności do czynności prawnych , jednego z głównych praw człowieka do udziału w życiu gospodarczym.
Samą zdolność do czynności prawnych opisuje art. 11 kodeksu cywilnego, który stanowi, że każda osoba pełnoletnia ma zdolność do czynności prawnych a więc zawierane przez nią umowy są skuteczne i nie wymagają niczyjej zgody.
Osoba ubezwłasnowolniona to osoba, która traci możliwość zawierania jakichkolwiek umów a mówiąc dokładniej zawierane przez nią umowy nie mają skutku prawnego, są nie ważne i mogą być w każdej chwili przez opiekuna odwołane.
Przykład: Sprzedawca w firmie pożyczkowej może nie wiedzieć, że wchodzący do biura klient jest osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie i nie może zawrzeć umowy pożyczki. Osoba ubezwłasnowolniona podpisuje więc umowę, de facto jest ona nieważna – ale opiekun musi zgłosić taki zarzut.
Warunki ubezwłasnowolnienia
Do ubezwłasnowolnienia całkowitego …
które jest bardzo poważną instytucją prawną, mocno ingerującą w prawa i wolności człowieka, niezbędne jest spełnienie następujących warunków:
- ubezwłasnowolniony musi mieć ukończone 13 lat + nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem,
- szczególnie w sytuacjach choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego, pijaństwa i narkomanii.
Opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej jest zazwyczaj rodzic lub ktoś z rodziny.
Ubezwłasnowolnienie częściowe
jest łatwiejsze do uzyskania, gdyż wymogi kodeksu cywilnego nie są tak rygorystyczne. Do uzyskania ubezwłasnowolnienia częściowego niezbędne jest spełnienie następujących warunków:
- ubezwłasnowolniany musi mieć ukończone 18 lat + potrzebuje jedynie pomocy do prowadzenia spraw + jego stan zaburzeń, nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego ( a więc jest w stanie kierować choć częścią swoich spraw).
- ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się szczególnie w sytuacjach chorób psychicznych, niedorozwoju umysłowego, pijaństwa i narkomanii.
Co do zasady umowy zawierane przez osobę częściowo ubezwłasnowolnioną wymagają zgody lub potwierdzenia jej opiekuna aby były prawnie wiążące i skutecznie. A więc w razie braku takiej zgody – umowa jest nieważna.
Kto może ubezwłasnowolnić
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć:
- jedynie małżonek,
- krewni w linii prostej,
- ktoś z rodzeństwa,
- przedstawiciel ustawowy – najczęściej jest to rodzic, lub opiekun jeśli dziecko znajduje się domu dziecka lub innej opiece czy kurateli.
- Dodatkowo – jeśli ubezwłasnowolniany ma już przedstawiciela ustawowego – to nikt z krewnych nie może złożyć takiego wniosku.
Jak widzisz katalog osób, które mogą wyjść z takim wnioskiem jest mocno zawężony i surowo przestrzegany. Dokładnie więc sprawdzaj czy masz legitymację, aby złożyć taki wniosek do sądu.
Jeśli masz problem z określeniem czy jesteś osobą uprawnioną do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie – napisz w komentarzu hasło: TO JA , abym napisała artykuł na ten temat.
Sprawa o ubezwłasnowolnienie toczy się przed sądem okręgowym i to w składzie 3 sędziów! Jest to odstępstwo od normy, gdzie sprawy zazwyczaj rozpatrywane są w niższym sądzie rejonowym i to w składzie tylko jednego sędziego.
Ubezwłasnowolnienie – do którego sądu złożyć wniosek
Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się do sądu, w okręgu którego ubezwłasnowolniany ma miejsce zamieszkania lub pobytu.
Co dalej
Napisz w komentarzu jeśli poważnie zastanawiasz się nad ubezwłasnowolnieniem bliskiej Ci osoby. Jakie rozterki Ci przy tym towarzyszą? Wyobrażam sobie, że jest to trudna decyzja do podjęcia. W wielu przypadkach jednak konieczna.
Napisz w komentarzu hasło: WZÓR , abym napisała artykuł jak poprawnie napisać taki wniosek.