[wideo lista] kosztów procesu sądowego sprawi, że 2 razy zastanowisz się zanim pozwiesz kogoś do sądu

Ile kosztuje sprawa w sądzie? Kto ponosi te koszty i czy można domagać się ich zwrotu po wygranej sprawie? Dzisiejsza WIDEO LISTA pozwoli osobom samodzielnym i lubiącym być w pełni poinformowanym w podjęciu decyzji kiedy warto pozwać sprawcę naruszeń do sądu i oszacować inicjujące sprawę koszty sądowe.

Ile kosztuje sprawa w sądzie

Odpowiedź jest dosyć prosta. Każda sprawa sądowa kosztuje inaczej, ale jak na prawników przystało większość opłat jest dość drobiazgowo opisana w różnych ustawach i rozporządzeniach. Najważniejsze z nich to:

  1. ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
  2. zasady ponoszenia kosztów stawiennictwa świadka
  3. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości o stawkach wynagrodzenia biegłych
  4. zasady zwrotu kosztów dojazdu do sądu i utraconych zarobków
  5. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości o stawkach minimalnych za czynności radcy prawnego.

Jak usłyszysz z załączonego wideo kosztami sprawy sądowej niemal zawsze są: opłata za wniesienie pozwu (stawki znajdziesz ustawie o kosztach sądowych – LINK), wynagrodzenie biegłego, opłata za sporządzenie uzasadnienie wyroku jeśli rozważasz jego zaskarżenie do drugiej instancji.

Dobra wiadomość jest taka, że co do zasady koszty sądowe są zwracane przez przegrywającego sprawę. Aby tak się stało pamiętaj o:

  • złożeniu wniosku o zwrot kosztów procesu od pozwanego,
  • w przypadku zawarcia ugody koszty zazwyczaj znoszą się wzajemnie.

Kto ponosi koszty sądowe

Początkowo koszty ponosi osoba która inicjuje sprawę w sądzie a więc składa w sądzie pozew albo wniosek przeciwko sprawcy. Po pierwsze będzie to opłata od pozwu: stała lub stosunkowa: 5% WPS w sprawach majątkowych (CO TO JEST WPS DOWIESZ SIĘ POD TYM LINKIEM). Dodatkowo zaliczka na poczet przyszłych wydatków np. wynagrodzenie biegłego, stawiennictwa świadków.

Sprawa ma się inaczej gdy postępowanie sądowe ma się ku końcowi. Gdy złożyłeś/-aś stosowny wniosek o zwrot kosztów procesowych od pozwanego/strony przeciwnej (podpatrz jak się go pisze w tym darmowym wzorze pozwu o zniesławienie do pobrania – LINK) to w razie wygrania sprawy możesz liczyć na pełny zwrot wszystkich kosztów i wydatków w tym dojazdu do sądu, utraconego wynagrodzenia lub wynagrodzenia swojego radcy prawnego. I odwrotnie w razie przegrania sprawy nie tylko koszty nie zostaną Ci zwrócone ale będziesz zmuszona zwrócić takowe drugiej stronie, w tym koszty jej radcy prawnego jeśli z usług takowego korzystała.

Jest jeszcze jedna opcja w razie zawarcia ugody koszty sądowe zazwyczaj znoszą się wzajemnie, czyli nikt nie zwraca sobie poniesionych w trakcie procesu kosztów.

Osobną kwestią jest gdy sąd obciąży kosztami skarb państwa albo zostałaś/-eś zwolniona z ponoszenia kosztów sądowych.

Co obejmują koszty sądowe

Koszty procesu sądowego dzielą się na:

  1. opłaty sądowe inicjujące sprawę,
  2. wydatki na biegłego,
  3. koszty kancelaryjne: wydawanie odpisów i zaświadczeń,
  4. koszty egzekucyjne domagania się wykonania wyroku przez niesubordynowanego sprawcę naruszeń.

Najbardziej typowe stawki poznasz w załączonym na dole filmiku.

Jak zapłacić koszty sądowe

Koszty inicjujące sprawę czyli opłata od pozwu musi być wniesiona razem ze złożeniem pisma, co więcej w załącznikach do pozwu powinien znajdować się dowód uiszczenia opłaty albo w formie wpłaty na rachunek bankowy sądu w którym składasz pozew albo znaczkami opłaty skarbowej do kupienia w kasie sądu, które nakleja się niczym znaczki pocztowe na pozwie.

Zaliczki na poczet wydatków ustala sąd i wyznacza termin ich zapłaty.

Po zakończonym postępowaniu sądowym gdy był złożony wniosek o zwrot kosztów i nie został zaskarżony przez drugą stronę to sędzia ustali w jaki sposób ma nastąpić zwrot kosztów prawnych przez przegrywającego.

Jaki jest czas na zapłacenie kosztów sądowych

Opłaty sądowe najpóźniej w dniu wniesienia pozwu. Zaliczki na poczet wydatków płatne są w terminie wyznaczonym przez sąd, zazwyczaj dwa tygodnie, zwrot kosztów przez przegrywającego też zazwyczaj w terminie dwóch tygodni od uprawomocnienia się wyroku lub postawnowienia o kosztach. Jeśli nie widzisz wpłaty na swoim koncie w tym terminie rozważ wezwanie (już) dłużnika a nie przegrywającego do zapłaty a a w ostatecznym rozrachunku licz się nawet z koniecznością złożenia pozwu o zapłatę. O problemach prawnych po zapadnięciu nawet korzystnego wyroku sądowego pisałam w artykule poniżej:

POZEW O ZNIESŁAWIENIE KIEDY NIE WARTO – LINK

Ile kosztuje sprawa w sądzie

Koszty procesu jak obliczyć

Obejrzyj wideo w HD

Subskrybuj kanał na YouTube

Bonus na zakończenie

P.S. Wciśnij ikonkę zielonego dzwoneczka po lewej na dole a twoja przeglądarka wyświetli Ci krótki komunikat gdy pojawi się nowy artykuł na blogu. Pozdrawiam, cześć, Nat !

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top