Prawo do bycia zapomnianym Jak chronić swoją prywatność online 2023

Prawo do bycia zapomnianym: Jak chronić swoją prywatność online 2023

Życie w cyfrowym świecie niesie ze sobą wiele zagrożeń dla twojej prywatności. W miarę jak korzystasz z Internetu, często pozostawiasz ślady online tzw. digital footprint, które mogą być wykorzystywane przez innych w szkodliwy dla ciebie sposób.

Istnieją jednak praktyki i narzędzia prawne, które pozwalają na ochronę naszej prywatności w sieci. Jednym z takich narzędzi jest idea „prawa do bycia zapomnianym”.

Czym jest prawo do bycia zapomnianym?

Prawo do bycia zapomnianym, znane również jako „prawo do zapomnienia”, jest koncepcją prawną, która daje osobom prawo do żądania usunięcia swoich danych osobowych z publicznie dostępnych źródeł w Internecie. Dotyczy to nie tylko danych osobowych, ale także linków i otagowań i treści, które psują twój wizerunek w sieci. Jeśli rozważasz usunięcie z Google informacje o twoich życiowych wydarzeniach, które jednak chciałbyś zachować w prywatności to czytaj dalej a może dowiesz się jak to zrobić.

Prawo do bycia zapomnianym w prawie europejskim

W Unii Europejskiej prawo do bycia zapomnianym zostało uznane za powszechnie obowiązujące i uregulowane w Rozporządzeniu Ogólnym o Ochronie Danych Ososbowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku. Zgodnie z RODO, każda osoba posiada prawo do żądania usunięcia własnych danych osobowych z bazy danych organizacji lub osoby, która je zbiera, jeśli spełnione są pewne warunki. Oto kilka kluczowych zasad:

 1. Prawo do usunięcia danych: Jeśli wycofasz zgodę na ich przetwarzanie, masz prawo domagać się do ich natychmiastowego usunięcia z bazy danych danej strony internetowej.
 2. Prawo do zapomnienia: Osoba ma prawo do bycia zapomnianą, co oznacza, że ​​może żądać usunięcia swoich danych osobowych, jeśli istnieją osobiste powody do tego, takie jak: naruszenie prawa, bezprawne naruszenie wizerunku lub reputacji lub nawet brak uzasadnionego celu przetwarzania danych przez daną osobę, która dany artykuł w Internecie opublikowała.
 3. Prawo do wniesienia sprzeciwu: Osoba może wnieść sprzeciw wobec przetwarzania swoich danych osobowych w określonych sytuacjach, na przykład w celach marketingowych.
 4. Prawo do dostępu do danych: Osoba ma prawo do uzyskania informacji na temat przetwarzania jej danych osobowych oraz do uzyskania kopii tych danych.

Kiedy można skorzystać z prawa do bycia zapomnianym?

Prawo do bycia zapomnianym można zastosować w różnych sytuacjach, takich jak:

 1. Przeszłe wydarzenia: Jeśli w Internecie znajdują się informacje o przeszłych wydarzeniach z twojego życia, które nie są już aktualne ani istotne, możesz ubiegać się o ich usunięcie.
 2. Naruszenia prywatności: Jeśli ktoś bezprawnie opublikował twoje dane osobowe lub naruszył twoją prywatność online, możesz skorzystać z prawa do bycia zapomnianym, aby usunąć te informacje.
 3. Zdezaktualizowane informacje: Jeśli informacje o tobie są nieaktualne lub nieprawdziwe, możesz żądać ich aktualizacji lub usunięcia.

Jak ubiegać się o prawo do bycia zapomnianym?

Aby skorzystać z prawa do bycia zapomnianym, możesz podjąć następujące kroki:

 1. Zidentyfikuj źródła danych: Zlokalizuj strony lub źródła, na których znajdują się niepożądane informacje o tobie.
 2. Skontaktuj się z właścicielem strony: Skontaktuj się z właścicielem strony lub źródła i poproś o usunięcie lub aktualizację danych. (Zazwyczaj informacja o administratorze danych wraz z jego adresem e-mail znajduje się w Polityce prywatności tej strony).
 3. Skontaktuj się z wyszukiwarką: Jeśli właściciel strony nie reaguje lub odmawia usunięcia danych, możesz skontaktować się z wyszukiwarką internetową, taką jak Google, i złożyć wniosek o usunięcie niepożądanych wyników wyszukiwania. p.s. Napisz hasło: DCMI w sekcji komentarzy pod tym artykułem a pokażę Ci jak wypełnić specjalny wzór tego dokumentu, dzięki któremu usuniesz swoje dane z Google.
 4. Konsultacja z prawnikiem: Jeśli napotkasz trudności lub nie jesteś pewien, jak działa prawo do bycia zapomnianym w twoim kraju, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w ochronie danych osobowych. Kontakt do mojej kancelarii znajduje się na końcu tej strony.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo – lista linków do darmowych materiałów zwiększających świadomość zagrożenia w sieci – Link

Podsumowanie

Prawo do bycia zapomnianym jest istotnym narzędziem pozwalającym chronić swoją prywatność online. Daje to osobom niespotykaną dotąd możliwość kontrolowania swoich danych osobowych i usuwania niepożądanych informacji z sieci. Jednak ważne jest, aby korzystać z tego prawa z rozwagą i zrozumieniem jego zasad. Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna dlatego zawsze warto skonsultować się indywidualnie z prawnikiem, choćby online. Dzięki temu możesz cieszyć się większą prywatnością i kontrolą nad swoimi danymi w cyfrowym świecie.

Prawo do bycia zapomnianym – pomoc prawna w usunięciu danych osobowych z wyszukiwarki Google

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top