Alec Baldwin oskarżony Historia sprawy o postrzelenia na planie filmowym

Historia sprawy Aleca Baldwina i postrzału na planie filmowym

Sprawa Aleca Baldwina o co w tym chodzi

Alex Baldwin

Alexander Rae III Baldwin, hollywoodzki aktor i działacz polityczny. Nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Cooler”. W lutym 2023 postawiony w stan oskarżenia za nieumyślne spowodowanie śmierci na planie filmowym produkcji „Rust”.

Kalendarium sprawy o postrzelenie na planie filmowym

  • Film „Rust” – nowy aspirujący western amerykański, z Alekiem Baldwinem jako aktorem i jednym z producentów filmu,
  • 22 października 2021 r. Alec Baldwin oddaje strzał na planie filmowym. Umiera operatorka Halyna Hutchins. Raniony zostaje także reżyser filmu,
  • Przesłuchanie Aleca Baldwina. Nagranie trafia do sieci,
  • Ugoda pomiędzy Alekiem Baldwinem a rodziną zmarłej. Zaplanowano wznowienie zdjęć do filmu „Rust” na styczeń 2023 r.,
  • 1 lutego 2023 r. Stan New Mexico stawia Aleca Baldwina w stan oskarżenia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Historia sprawy Aleca Baldwina

O sprawie Aleka Baldwin (Aleca/Aleka używam zamiennie) dowiedziałam się ponad rok temu z YouTube’a. O sprawie zrobiło się naprawdę głośno gdy opublikowano nagranie z pokoju przesłuchań Komisariatu Policji. Przesłuchanie miało miejsce już na następny dzień po wypadku. Na nagraniu widać Aleka Baldwina przygnębionego, nieogolonego, dość roztrzęsionego wyjaśniającego okoliczności sprawy a na końcu dowiadującego się że postrzelona operatorka kamery zmarła. W dużym szoku opuszcza komisariat policji. Nagranie obejrzysz tutaj (w angielskim) – link: https://youtu.be/qpl0Ol-N-PU (kanał Law& Crime).

Podczas przesłuchania Alec Baldwin wyjaśnia jak doszło do zdarzenia. Według jego wersji 22 października 2021 r. grał w filmie rolę, w której miał oddać strzał i zgodnie ze scenariuszem go oddał. Gdy poczuł wystrzał i huk trochę się z dziwił, bo jak wyjaśniał dość dużo strzelał w przeszłości i poczuł coś podobnego. Dopiero po chwili dotarła do niego informacja, że ktoś został postrzelony a broń okazała się prawidziwa. Mocno to zdziwiło aktora bo na planie filmowym używa się tylko atrap broni. Jak twierdzi Alec broń została mu wręczona jako przedmiot planu filmowego przez osobę odpowiedzialną za scenografię. W żaden sposób nie miał wpływu na wybór broni/ atrapy ani możliwości rozpoznania że doszło do podmiany atrapy na prawdziwą broń.

Aleca Baldwina wypuszczono na wolność. W opinii publicznej panowało duże zmieszanie całą dziwną sytuacją. Byli pracownicy planu filmowego zaczęli się skarżyć na warunki panujące podczas produkcji w tym podnosili zastrzeżenia co do kwestii bezpieczeństwa.

Nagranie z przesłuchania Aleca Baldwina w sprawie postrzelenia na planie filmowym

Wielkie zaskoczenie – Alec Baldwin formalnie postawiony w stan oskarżenia

Wobec zawartej ugody z rodziną postrzelonej i zmarłej operatorki kamery i wznowienia prac nad filmem „Rust” ogłoszenie w dniu dzisiejszym oficjalnego postawienia Aleca Baldwina w stan oskarżenia mocno zaskoczyła wszystkich śledzących tę sprawę.

Wydaje się, że Alec Baldwin działał zgodnie ze sztuką aktorską i użył wręczonego mu przedmiotu/atrapy zgodnie z jego przeznaczeniem i scenariuszem, dlatego zaskoczyło i mnie, że został oskarżony, po takim długim czasie i po ugodzie zawartej z rodziną zmarłej (2 lata od momentu postrzału). Prokuratura postawiła mu jednak bardzo poważny zarzut, więc być może ma jakieś dowody o których my nie wiemy. W stan oskarżenia postawiono także osobę odpowiedzialną za uzbrojenie na planie filmowym (ang. armorer) choć wydaje się, że powinna to być osoba odpowiedzialna za scenografię. Jaka jest prawda dowiemy się dopiero po ogłoszeniu wyroku (albo nawet dużo później jak to miało miejsce sprawie Amber Heard vs. Johnny Depp, dopiero po udostępnieniu całości dowodów zebranych w sprawie).

Co grozi Alec’owi Baldwin’owi

Jako oskarżony Alec Baldwin ma prawo do obrońcy i do nie zeznawania na własną niekorzyść. Może przyjąć ewentualną ugodę zaproponowaną przez prokuratora i uniknąć kary więzienia lub mocno ją skrócić (kosztem przyznania się do winy) lub bronić swojego dobrego imienia przed ławą przysięgłych stanu New Mexico i walczyć o wyrok unniewinniający. Jak w przypadku większość gwiazd Hollywood sprawa może stać się mocno medialna, dlatego obserwuj mój fanpage – jeśli chcesz być na bieżąco @natalianuutinen.fanpage i daj znać w komentarzu pod postem czy nagrać o tej sprawie odcinek na youtube.

Trzeba jednak pamiętać, że w momencie przesłuchania Alec nie był o nic oskarżony ani nawet nie był podejrzanym. Wyjąśnienia składał jasno, współpracował z policją i wyglądał na szczerego. Za argument prokuratury do podtrzymywania tak ciężkiego zarzutu widzę jedynie to, że Alec miał duże doświadczenie z prawdziwą bronią, wielokrotnie z niej strzelał i intensywnie trenował dlatego miał wiedzę/ możliwość skojarzenia, że trzyma w dłoni prawdziwą broń a nie atrapę.

Ostatnią możliwością jest to, że prokuratura porzuci akt oskarżenia i sprawę umorzy. Co jednak nie da Alecowi wiele spokoju, bo w całym okresie aż do przedawnienia karalności za taki czyn będzie mogła ponownie podjąć sprawę.

Co z filmem Rust

Wznowienie prac nad filmem „Rust” zaplanowano na styczeń tego roku. Nie wiadomo czy prace formalnie ruszyły. Nie ma też informacji aby prace ponownie wstrzymano lub całkowicie zawieszono pracę nad filmem.

Co z Alekim Baldwinem

W chwili obecnej Alec Baldwin nie jest aresztowany. Postawienie w stan oskarżenia upubliczniono a więc wiążą się z tym pewne ograniczenia dla Aleca ale jeśli prokuratura nie wnioskowała o jego tymczasowe aresztowanie Alec Baldwin jest osobą wolną i formalnie niewinną i tak powinna być przez wszystkich postrzegana. Jako producent filmowy może nadal działać i pracować nad filmem „Rust” ale co doradzi mu jego drużyna obrońców i agencja PR, tego nie wiadomo.

Może Cię zaciekawi ta analiza na Youtube

Przeczytaj także:

Serię o innych, dużych, medialnych sprawach sądowych, które poruszłam na blogu – link: https://natalianuutinen.eu/tag/medialne-sprawy-sadowe

Daj też znać w komentarzu pod postem co tym myślisz o całej tej sprawie z Alekiem Baldwinem.

Posłuchaj wersji audio

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top