Dzień kobiet Najczęstsze tarapaty prawne kobiet

O najczęstszych tarapatach prawnych pań

8 najczęstszych błędów prawnych pań na 8 marca

1. Zgoda na nadużycia w miejscu pracy

Jedną z najczęstszych skarg z jakimi mam do czynienia jako prawnik to tzw. „poświęcanie się” kobiet dla pracodawcy, kosztem własnego zdrowia lub opieki nad dziećmi. Boli szczególnie w przypadku późniejszego przedwczesnego lub niesłusznego zwolnienia z pracy. Źle jest więc nie tylko wykonywać pracę poniżej przyjętych na siebie zobowiązań w umowie o pracę ale i wykonywanie tych które wykraczają poza dane stanowisko pracy.

2. Niereagowanie na przemoc domową, finansową lub psychiczną

Statystyki nie kłamią i co by się panowie publicznie nie skarżyli jak to są ofiarami przemocy to są to jedyne promile w morzu krzywd jakie doświadczają kobiety. Ten wpis jest za krótki aby dać jakąś sensowną wskazówkę jak sobie z tym radzić ale na początek chociaż zacznij dokumentować takie przypadki, nawet w prywatnym pamiętniku.

3. Słabe umowy

Nie wiem jak to jest, że panowie zazwyczaj wiedzą że umowy należy skonsultować z prawnikiem nawet te pobrane z Internetu. Z prawem jest tak, że każdy przecinek, każde słowo ma swoje znaczenie i w kluczowym momencie lekka nieuwaga może przynieść zgubę. Dużo kobiet cierpiało np. podczas pandemii z powodu słabych umów z przedszkolami, zleceniodawcami czy najemcami którzy pobierali swoje świadczenia mimo zachodzenia stanu siły wyższej.

Jeśli chcesz abym rzuciła okiem na twoją umowę i przygotowała dla Ciebie analizę to skorzystaj z oferty audytu umowy z omówieniem

Link: https://nuutinen-kancelaria.eu/sklep/audyt-umowy-z-omowieniem

4. Zaniedbanie spraw majątkowych

Droga kobieto czy wiesz o istnieniu ustrojów majątkowych i zasadach prawnych nimi rządzącym?. Inne rzeczy wchodzą do majątku osobistego a inne do majątku wspólnego małżonków. Nierozważne kobiety czynią więc nakłady z własnego majątku osobistego na współny, które później się „amortyzują” i prawnie znikają – czym niweczą sobie szanse na równe czy sprawiedliwe rozliczenie majątków i nakładów. Znasz więc już swoje zadanie domowe? Tak, sprawdź źródła pochodzenia swojego majątku i zadbaj abyś nie czyniła zakupów jedynie ” konsumpcyjnych” i zbierała ze wszystkiego pokwitowania i ustalenia na piśmie. I jeśli jesteśmy przy pokwitowaniach to :

5. Brak pokwitowań własności rzeczy i nieruchomości

to kolejny częsty błąd naszych drogich pań. Brak nacisku na dopisanie swojego imienia na wszelkiego rodzaju umów, bywa zgubne. Nawet więc gdy wydaje się to w danej chwili” niezręczne” lub „nieeleganckie” to niech Ci nawet głos niedrży gdy spytasz, gdzie jest miejsce na twoje imię. Panowie w ogóle nie krygują się jeśli chodzi o ich majątek. Ty też nie powinnaś.

6. Brak dochodzenia odpowiedzialności za krzywdę lub zgoda na zaniżone odszkodowanie

Tak, to panie mające naturalne zdolności dążenia do rozwiązywania konfliktów czasami rezygnują w połowie drogi z dochodzenia słusznie im należnych zadośćuczynień i odszkodowań po to tylko aby „mieć sprawę z głowy”. A doprowadzanie spraw do końca ma chociażby cele wychowawcze dla najmłodszych, które patrzy jak załatwia się sprawy ” dorosłych”.

7. Nieznajomość zasad podejmowania zajęć pobocznych

Kobiety w Polsce zawsze przodowały w podejmowaniu różnych społecznie użytecznych inicjatyw. Zdarza się jednak, że robią to bez ram prawnych lub w niewłaściwej formie prawnej. A tych istnieje wiele. Działania o charakterze przedsiębiorczym prowadzi się w ramach: działalności gospodarczej, działalności nierejestrowanej, działalności freelancerskich w oparciu o umowy zlecenia lub dzieło lub w ramach spółek prawa handlowego: zoo, spółki jawnej, akcyjnej, komandytowej lub partnerskiej. Można działać także w ramach spółki cywilnej lub inkubatora przedsiębiorczości. Inicjatywy niezarobkowe można podejmować w ramach fundacji lub stowarzyszenia, np. poprzez organizację jakiegoś lokalnego konkursu. No i można przede wszystkim kandydować do rad sołeckich, gminnych itd. gdzie też jest szerokie pole do podejmowania inicjatyw.

Każda z takich inicjatyw wymaga jednak innego rodzaju umowy założycielskiej, którą warto skonsultować z prawnikiem lub zlecić do sporządzenia na indywidualne zamówienie.

8. Sprawy spadkowe

Sprawy spadkowe, obok majątkowych i kłótni o dzieci to jedne z tych najprzykrzejszych i najczęstszych. Źródłem poczucia krzywdy jest nieustalenie zasad dziedziczenia, brak ustalenia granic majątku i nieznajomość samego prawa spadkowego i instytucji takich jak zachowek, umowa dożywocia czy rozliczenie udziałów i rezygnacja ze słusznie należnych sobie udziałów w spadków.

Drogie panie – wszystkiego najlepszego z okazji naszego święta. Świećcie przykładem, realizujcie swoje talenty i szanujcie siebie w każdych okolicznościach

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top